Vítkovická nemocnice

Ve Vítkovické nemocnici začali operačně řešit problémy s nadměrným pocením

9. 5. 2019

Chirurgové operovali mladou ženu, která kvůli pocení měla velké problémy v běžném životě.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: PaedDr. Ivana Novosadová

Nadměrné pocení umí potrápit řadu lidí, kteří se kvůli tomuto problému straní i veřejnosti. Tímto problémem od dětství trpěla třicetidvouletá paní z Ostravska, která s pocením navštívila několik lékařů v Moravskoslezském kraji, ale ti jí nedokázali pomoc. Teprve vítkovičtí chirurgové se tento problém vůbec poprvé rozhodli řešit operačně metodou torakoskopické horní hrudní sympatektomie. U mladé ženy problémy s nadměrným pocením začaly v dětství. Od lékařů se dozvěděla, že trpí nemocí nazvanou hyperhidróza. Žena to nesla hodně těžce, protože kvůli nadměrnému pocení měla problémy v běžném životě. „Z rukou i nohou jí někdy doslova kapala voda. Po vyšetření jsme se dohodli na operačním zákroku, který jsme se rozhodli dělat v naší nemocnici u vůbec prvního pacienta s hyperhidrózou,“ říká primář chirurgického oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Miloslav Mazur, Ph.D., MBA, s tím, že operace dopadla úspěšně. 

 

Zhruba hodinový torakoskopický zákrok chirurgický tým pod vedením primáře Mazura provedl v celkové anestezii pomocí několika tenkých tubusů – portů zavedených do hrudníku, jimiž byly zavedeny do hrudní dutiny pracovní nástroje a kamera. Dvě ranky na kůži byly zhruba půlcentimetrové. „Pomocí nástrojů jsme přerušili v hrudníku sympatický nervový provazec, který vysílá signály, jež mohou mít za následek právě zmíněné potíže, jakými je zvýšená potivost,“ uvedl primář Mazur s tím, že po operaci není nutná žádná delší rekonvalescence a již do několika dnů se pacient vrací do normálního života bez jakýchkoli omezení.

Metoda torakoskopická hrudní sympatektomie má podle primáře vysokou účinnost, až 95procentní, přičemž efekt je okamžitý a dlouhodobý. Výkon je v rukou zkušeného chirurga poměrně jednoduchý, rychlý a závažné peroperační a pooperační komplikace jsou vzácné. Pacienti jdou domů maximálně po dvou až třech dnech od operace, aniž by byli v budoucnu operací limitováni. „Vítkovická nemocnice se stala jednou z mála chirurgických pracovišť v regionu, které se problematikou odstranění nadměrného pocení operačně zabývá,“ doplnil primář. Pocení je nutné ke kontrole tělesné teploty v teplém prostředí, při tělesné aktivitě a je normální reakcí na zvýšenou teplotu nebo při úzkosti. 

Část populace se však potí nadměrně a v nepřiměřených situacích, přičemž tato dysfunkce se objevuje zejména v oblasti, kde je vyšší koncentrace potních žláz jako dlaně, chodidla nebo podpaží. Hyperhidróza vzniká v důsledku špatné funkce autonomního nervového systému. Hyperhidróza, kterou podle odborníků trpí přibližně jedno procento populace, se může jevit jako banální problém. Ovšem odpuzující kruhy na košili, vlhké dlaně nebo propocená obuv jsou okolím vnímány negativně a nezabrání tomu ani různé antiperspiranty nebo funkční prádlo. Nadměrné pocení může vést ke vzniku emocionálních a sociálních problémů, stejně jako k pracovnímu, fyzickému a psychickému dyskomfortu (nepohoda).