Nemocnice AGEL Podhorská

Podhorská nemocnice pořídila nový sanitní vůz, nové infuzní pumpy a zmodernizovala sociální hospitalizaci

12. 5. 2016

V roce 2015 nemocnice vynaložila do přístrojového vybavení, softwaru a stavebních úprav 15 miliónů korun, letos půjde do investic 10 miliónů korun.

Text: Ing. Tomáš Želazko, Mgr. Markéta Stržínková / Foto: Mgr. Markéta Stržínková

Na další zkvalitnění péče se mohou těšit pacienti Podhorské nemocnice. Zdravotnické zařízení zakoupilo nový sanitní vůz za téměř 1,3 miliónu korun, a pro oddělení Jednotky intenzivní péče v Bruntále 5 kusů infuzních pump a 5 kusů lineálních dávkovačů v hodnotě 200 tisíc korun. Zároveň bylo zmodernizované oddělení sociální hospitalizace v Rýmařově, přičemž na investici přesahující 3 milióny korun se také podílelo město Rýmařov. 

Nová sanitka nahradila starší, již zastaralý, vůz. Moderní sanitka umožňuje rychlou, bezpečnou a pohodlnou přepravu pacientů a splňuje nejnovější požadavky na bezpečnost. Prostorná sanitka je vybavena nosítky pro zátěž až 250 kilogramů s polohovatelným podhlavníkem a se sklopnými bočními madly s odnímatelným podvozkem. „I díky nim dochází k podstatnému zvýšení bezpečnosti a komfortu při přepravě ležících pacientů. Sanitka je rovněž vybavena rampou pro transport imobilních pacientů. Vůz je díky moderním systémům bezpečnější především za nepříznivého počasí, zejména v zimních měsících,“ říká vedoucí dopravy Richard Mareš s tím, že pacienty nyní převáží celkem osmi sanitními vozy. „Měsíčně převážíme zhruba 2000 pacientů a najedeme všemi vozy 50 až 60 tisíc kilometrů,“ doplnil Mareš.

Infuzní pumpy a dávkovače jsou určeny pro dávkování infuzních roztoků a léků pro pacienty JIPky. „Na toto oddělení jsou velmi často umístění pacienti se složitými diagnózami a nutností dlouhodobé léčby. Vzhledem k závažnosti diagnóz a často život ohrožujícím stavům je nutné pacientům v jednom čase podávat větší množství léčivých přípravků. Tyto jsou nejčastěji dávkovány pomocí infuzních pump a lineálních dávkovačů. Podle předpisu pojišťovny je podmínkou provozu na JIPce jeden kus infuzní pumpy na jedno lůžko,“ uvádí Michal Polášek, správce Podhorské nemocnice na pracovišti v Bruntále. 

Podhorská nemocnice zmodernizovala oddělení sociální hospitalizace v Rýmařově. Toto oddělení se umístilo do rekonstruovaných nevyužitých prostor po bývalém RDG oddělení, které je nyní umístěno nově v budově A. Modernizací prostor se zkvalitnilo prostředí pro poskytování sociálních služeb, zvýšil se jejich komfort a usnadnila se práce personálu. Důvodem rekonstrukce bylo také docílení bezbariérového přístupu. „Nyní se oddělení sociální hospitalizace nachází v prvním patře budovy C a celé druhé patro stejné budovy patří oddělení ošetřovatelské péče,“ sdělil Vladimír Růžička, správce nemocnice na pracovišti v Rýmařově Tříměsíční rekonstrukce nezasáhla do běžného chodu nemocnice. „Díky modernizaci se získalo kompletní zázemí pro oddělení sociální hospitalizace čítající 6 dvoulůžkových pokojů, bezbariérové sociální zařízení, nová kuchyňka, ergoterapeutická dílna, společenská místnost a pracovna personálu,“ doplnil Vladimír Růžička. 

Skupina AGEL převzala obě současná pracoviště Podhorské nemocnice – v Bruntále i Rýmařově – v roce 2005. Od té doby skupina investovala do nákupu nových přístrojů a modernizace Podhorské nemocnice více než 120 miliónů korun. Nemocnice například koupila nový CT přístroj za 10 miliónů korun, nové ultrazvukové přístroje, nebo monitorovací telemetrický přístroj za 1,5 miliónu korun. V roce 2015 nemocnice vynaložila do přístrojového vybavení, softwaru a stavebních úprav 15 miliónů korun, letos půjde do investic 10 miliónů korun. „V letošním roce například pořídíme tlakovou stříkačku pro počítačový tomograf nebo anesteziologický přístroj,“ uzavírá předseda představenstva Podhorské nemocnice MUDr. Marián Olejník, MBA.