Nemocnice AGEL Podhorská

Nemocnice téměř rok úspěšně operuje tříselnou kýlu novou metodou

26. 2. 2015

Metodou v nemocnici operovali téměř 30 pacientů, všichni jsou nyní bez obtíží.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Mgr. Štěpánka Řehová

Téměř jeden rok úspěšně operují chirurgové Podhorské nemocnice tříselnou kýlu metodou ONSTEP. Unikátní metodu vyvinuli před čtyřmi roky v Portugalsku a jako první v České republice začal tuto metodu používat tým prostějovských chirurgů pod vedením primáře MUDr. Adolfa Grygy, CSc., který se seznámil s novou metodou na lékařském kongresu v Barceloně a předloni se školil u autorů nové techniky v Portugalsku. Podhorská nemocnice se tak řadí mezi jedno z prvních zdravotnických zařízení v České republice, kde se zákrok provádí. Tato metoda je velmi šetrná pro pacienty. Zkracuje dobu operace, která může trvat okolo 20 minut a lze ji provést i v lokální nebo spinální anestézii.

„Ve srovnání s obvykle používanými metodami výrazně zkrátí pobyt pacienta v nemocnici a do jisté míry i jeho následnou rekonvalescenci, takže pacienti se po zákroku mohou rychleji vrátit do každodenního života,“ říká primář chirurgie Podhorské nemocnice MUDr. Vladimír Romanov s tím, že zatím novou metodou operovali téměř 30 pacientů. „Operace proběhly zcela bez problémů. Všichni pacienti jsou nyní bez obtíží,“ doplnil. Základem nové metody je vkládání speciální síťky, implantátu z lehkého polypropylenu. Síťka je speciálně tvarovaná ve tvaru velké kapky. Její okraje jsou vyztuženy silnějším materiálem, který se během tří až čtyř týdnů zcela vstřebá. Síťka má poté elasticitu a poddajnost jako živá tkáň, čili nemocný ji nevnímá jako nepříjemnou cizí věc. „Pooperační jizva je krátká, malá, kosmeticky i pro malou četnost raných komplikací výhodná. S tím je úzce spjatá problematika pooperační bolesti, která je v tomto případě minimalizována a u některých jedinců doslova nulová,“ vysvětluje primář. Operace tříselné kýly je druhou nejčastější operací hlavně u mužů.

V České republice se do loňska operovalo buď takzvanou otevřenou metodou, nebo laparoskopicky. Nová metoda ONSTEP obě metody svým způsobem kombinuje. Metodu nelze použít vždy, použitelná je zhruba v 90 procentech případů, pokud se nejedná o recidivu, a to po důkladném vyšetření lékařem specialistou v této problematice. „Pro pacienta má použití metody řadu výhod. Po operaci mu zůstane jen malá tři až čtyři centimetry dlouhá jizva v podbřišku, oblast je také méně bolestivá a rychleji se hojí. Po operaci odchází pacient obvykle druhý den z nemocnice, operace v lokální anestézii umožňuje dokonce propuštění v den operace,“ uvádí primář Romanov a dodává, že po operaci ostatními metodami zůstává pacient v nemocnici tři až čtyři dny a také následná rekonvalescence je poněkud delší.