Nemocnice AGEL Podhorská

Díky své píli neskončil pan Zácha na vozíčku

29. 1. 2014

Vážné onemocnění změnilo aktivnímu muži celý život. Boj s nepřízní osudu ale nevzdal.

Text a foto: Mgr. Radka Baková

Padesátišesti letý Radomil Zácha byl celý život velmi aktivní. Pracoval jako malíř a natěrač, takže byl neustále v pohybu. I ve volném čase se rád věnoval práci na svém rodinném domě a na zahrádce. Život mu předloni změnilo vážné onemocnění slinivky břišní, se kterou šel na operaci. Po operaci zůstal doma jako invalidní důchodce, ale tím jeho trápení neskončilo. V dubnu loňského roku dostal cévní mozkovou příhodu, se kterou byl převezen na neurologické oddělení krnovské nemocnice. Odtud se dostal do blízkého rehabilitačního ústavu.

Po propuštění z rehabilitačního ústavu byl pan Radomil naprosto nesoběstačný a ani jeho vyhlídky nebyly velmi dobré. V červenci se proto rozhodl vyhledat pomoc na ambulantním oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny Podhorské nemocnice v Bruntále. Od té doby se jeho zdravotní stav neustále zlepšuje. „Pokroky, které dělám tady na rehabilitaci, se s pobytem v ústavu nedají porovnat. Když jsem zde přišel na první cvičení, levá ruka mi doslova bezvládně visela podél těla. I levou nohu jsem neuměl ovládat. Při kontrole na neurologii v Krnově byli šokováni, protože předpokládali, že zůstanu už navždy připoután k invalidnímu vozíku,“ prozradil pan Radomil, jehož velký úspěch v léčbě stojí i na kvalitní péči, které se mu na rehabilitaci Podhorské nemocnice dostává. Podle vedoucí fyzioterapeutky Ivany Mročkové vždy záleží na souhře tří složek – rodinném zázemí, vůli pacienta a odborné zdravotnické složce.

„Na panu Radomilovi lze vidět, že byl zvyklý tvrdě pracovat, což se odráží také na jeho chuti rehabilitovat. A pokroky byly viditelné už po třech týdnech, zlepšila se mu stabilita stoje a chůze. Nyní je již téměř soběstačný, ačkoliv se stále neobejde bez péče své manželky,“ uvedla Ivana Mročková. Na konci září si dokonce zašel pan Radomil se svou paní na čtyřkilometrovou procházku lesem. Stále se však sám nedokáže obsloužit ve všech oblastech, které zdravým lidem připadají jako samozřejmé. „Bohužel, například do vany se sám nedostanu, boty si nezavážu. Musí mi pomáhat manželka. Snažím se však pomáhat v domácích pracích a beru je jako formu rehabilitace – škrábu brambory, udělám salát,“ řekl pan Radomil, který z počátku dojížděl v doprovodu manželky na procedury do Podhorské nemocnice denně.

Paní Záchová byla a je do rehabilitace svého muže také aktivně zapojena. Zdravotníci ji naučili, jak polohovat, jak protahovat svaly, cvičit drobné klouby či masírovat. „S manželem pravidelně doma cvičíme, v rámci ergoterapie čistí zeleninu, učí se listovat knihami, skládá třísky. Snažím se, aby vykonával běžné domácí práce a aby se tak zpět začlenil do každodenního života. Do toho poctivě cvičíme vše, co nám doporučili zdravotníci,“ popsala paní Záchová, která společně s manželem velmi oceňuje a pochvaluje péči, která se panu Radomilovi na oddělení dostává.

Vysokou úroveň poskytované péče potvrzuje také fakt, že rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice v Bruntále vyhledávají pacienti z blízkého okolí i vzdálenějších destinací z okolí Opavy či Krnova. „Pacienti se k nám rádi vrací, oceňují především rodinné prostředí, vstřícnost a profesionalitu personálu i velké prostory, které zde máme,“ uvedla vedoucí fyzioterapeutka Ivana Mročková s tím, že péče o pacienta probíhá v úzké spolupráci s rehabilitačními lékaři a všemi odbornými ambulancemi nemocnice. „Pacient vždy projde rehabilitační ambulancí, kde je pečlivě vyšetřen, dodělají se chybějící vyšetření a rentgeny, na základě kterých lékař předepíše procedury. Našim cílem je zlepšení zdravotního stavu pacienta a náš tým pro to dělá vše, co může,“ dodala Ivana Mročková.

Fyzioterapeuty vyhledává stále více lidí s bolestmi, které jsou způsobené prací na počítačích. A mezi klienty je díky tomu stále více dětí a mládeže. Fyzioterapeuti tak stále častěji také radí, jak do pracovního procesu zařadit rehabilitační prvky a jak tak předejít velkým bolestem.

Zájemci mohou v Podhorské nemocnici využít také placených služeb, které oddělení nabízí. Vždy je ale důležité, aby klient zkonzultoval svůj zdravotní stav s lékařem. Ne každá procedura je vhodná u všech onemocnění. Nejvíce žádané je rehabilitační cvičení v bazénu. „Už čtyři roky k nám do bazénu dochází skupinka nadšenců, která pravidelně využívá tohoto cvičení,“ prozradila Ivana Mročková s tím, že zájemci o cvičení v bazénu se mohou domluvit na volném termínu přímo na oddělení, a to na telefonním čísle 554 700 721.