Nemocnice AGEL Podhorská

Kvůli hormonům mnoha ženám po porodu často padají vlasy

4. 10. 2013

Poporodní padání vlasů postihuje přibližně 40 až 50 procent maminek a objevuje se ve druhém až šestém měsíci po porodu.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Artishock

Sedmadvacetileté ženě z Bruntálu čtyři měsíce po porodu začaly vypadávat vlasy. Nejhorší pocity měla vždy ráno, když viděla polštář, na kterém se válely chuchvalce vlasů. Po několika opakujících se ránech se dokonce bála podívat do zrcadla, jestli jí zbyly vůbec nějaké vlasy. Z padajících vlasů měla deprese, ale nakonec to přešlo samo a žena má dnes, kdy je jejímu chlapečkovi 18 měsíců, zase normální – obvyklou kvalitu i množství – vlasy.

Poporodní padání vlasů postihuje přibližně 40 až 50 procent maminek a objevuje se ve druhém až šestém měsíci po porodu. „V těhotenství a po porodu dochází v ženském organismu k velkým změnám v metabolismu, ať už hormonálním a také imunologickým. Všechny tyto změny mají vliv především na kůži a samozřejmě na vlasy. Jejich kvalita se během tohoto období často mění, někdy k lepšímu, jindy k horšímu. Největší změna pak nastává po porodu,“ říká zkušený gynekolog a ředitel Podhorské nemocnice MUDr. Marián Olejník s tím, že tyto ženy by v době vypadávání vlasů neměly zoufat, protože se jedná o poměrně častý jev, který se časem spontánně upraví.

JAKÁ JE PŘÍČINA?
Když vám po porodu začnou najednou vlasy více vypadávat, není důvod k panice! Každému člověku obvykle vypadne za den průměrně asi 100 vlasů, které se průběžně nahrazují. V období těhotenství ovšem hormonální změny, které se dějí v „těhotném“ těle, vypadávání vlasů zabraňují. Vlasy rostou i houstnou, jsou zdravé, krásné, lesklé. Je to způsobeno narůstající hladinou hormonu estrogenu, který prodlužuje takzvanou růstovou fázi vlasů, kterým jinak bylo předurčeno již vypadnout. Po porodu však klesá hladina ženských hormonů, padání vlasů je 2 až 3krát intenzivnější, než je normální náhrada vlasů, a to má za následek přechodné vypadávání vlasů. Mnohé ženy jsou tím zaskočeny a stresují se.

„Tělo ženy po narození dítěte zažívá velkou hormonální skluzavku. Zatímco těhotenství lze považovat za hormonální špičku, po porodu hladina ženských hormonů v krvi klesá, na což mohou citlivě reagovat právě vlasy. K hormonům se přidává i stres a únava spojená s kolotočem kolem nového člena domácnosti,“ vysvětluje MUDr. Olejník. Podle něj vlasy také mohou citlivě reagovat na hormonální antikoncepci, která zvýší hladinu ženských hormonů v krvi. Mnohé ženy se s problémy potýkají hlavně po jejím vysazení, kdy se hladina hormonů zase vrací k normálu. Určitě by se ženy neměly zbytečně stresovat, že přijdou o vlasy, neboť se jedná o dočasnou ztrátu vlasů. Vlasy přibližně po šesti měsících od porodu přestanou zvýšeně padat, začnou růst a postupně dorostou. „Pokud však intenzivní padání trvá i po jednom roce od porodu, je třeba navštívit gynekologa nebo dermatologa, neboť příčina padání vlasů může být i jiného rázu. Může jít o špatnou funkci štítné žlázy, stresové situace, odtučňovací kůry, infekční onemocnění, vysoké horečky, skrytá onemocnění či užívání některých léků. Odborník vás důkladně vyšetří a doporučí účinnou léčbu,“ doplnil ředitel s tím, že ztráta vlasů není pokaždé stejná a reakce těla na těhotenství ženy může být po porodu dalšího dítěte velice odlišná.

SPRÁVNÁ PÉČE O VLASY
I když by se vše po čase mělo samo ustálit, vyplatí se zmírnit padání vlasů na minimum. Bojovat můžete hned na více frontách najednou. „Zařaďte na svůj jídelníček potraviny bohaté na zinek, železo, vápník, hořčík a vitamin skupiny B, vitamin E a vitamin A. V případě, že nevíte, co dříve, a nestíháte pohlídat si pestrost stravy, vsaďte na speciální potravinové doplňky pro těhotné a kojící ženy, které jsou běžně k dostání v lékárně. Samozřejmostí je však i kvalitní spánek a odpočinek,“ doporučuje lékař.

Žena by se také po porodu měla o své vlasy dobře starat a pečovat o ně. Omezit barvení vlasů, používání laků, tužidel. Vlasy nefénovat přes kovový kartáč, nepoužívat kulmu či žehličku na vlasy. Naopak by měla používat kvalitní vlasovou kosmetiku. Vybírat kvalitní šampony, nejlépe přímo ty určené proti vypadávání vlasů, protože dodávají vlasům potřebné živiny. Jestliže má žena delší vlasy, neměla by zapomenout používat kondicionér, aby se vlasy snadno rozčesávaly a nedocházelo k jejich škubání.

Jednou či dvakrát za týden by měla žena vlasům dopřát ozdravný zábal nebo regenerační výživnou kúru. Pro urychlení procesu vypadávání se může pokožka hlavy při mytí vlasů masírovat. Ty vlasy, které mají vypadnout, se tak rychleji uvolní a udělají místo novým, které už porostou normálně. Pomoci může také nový účes. Aby účes působil plněji, mnoho maminek po porodu preferuje krátký sestřih. Vyvarovat by se ženy měly culíků, copů a ostatních účesů, které vlasy stahují a napínají.