Nemocnice AGEL Podhorská

Nové defibrilátory v sanitkách Podhorské nemocnice urychlí první pomoc

7. 8. 2013

V případě zástavy srdce jde často o vteřiny. Okamžité použití defibrilátoru může těmto vážným zdravotním komplikacím předejít.

Text: Ing. Hana Szotkowská / Foto: Mgr. Marek Pavliš

Podhorská nemocnice vybavila své sanitní vozy novými defibrilátory vyrobenými v USA. Přístroje slouží k oživení zastaveného srdečního svalu. Nemocnice zakoupila celkem šest nových defibrilátorů v celkové hodnotě 150 tisíc korun. Přístroje jsou lehké, mají jednoduchou a rychlou obsluhu. Napomůžou tak k efektivnějšímu poskytnutí první pomoci. Defibrilátor je velmi dobrý pomocník při náhlé akutní srdeční příhodě a ztrátě vědomí. Zastavenému či chaoticky bijícímu srdci přístroj dokáže elektrickým výbojem vrátit správný rytmus, a tak člověku na hranici mezi životem a smrtí zachránit život. „Funguje tak, že do zastaveného srdečního svalu je puštěn elektrický výboj, který srdce znovu aktivuje,“ vysvětluje ředitel Podhorské nemocnice MUDr. Marián Olejník, MBA s tím, že záznam kardiopulmonální resuscitace včetně EKG se u nových přístrojů ukládá do paměti a data lze exportovat do počítače. 

Velmi podstatnou výhodou nových přístrojů je jednodušší a rychlejší obsluha. „V případě zástavy srdce jde často o vteřiny, během nichž hrozí například odumření mozkových buněk z nedostatku kyslíku. Okamžité použití defibrilátoru může těmto vážným zdravotním komplikacím předejít. Elektrody jsou stále zapojené v přístroji a jsou univerzálně vhodné při použití jak u dospělých, tak u dětí. Tyto parametry opět urychlují použití přístroje v krizové situaci,“ dodává ředitel. Náhlá zástava srdce může postihnout kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv, často se tak stává bez varování. U člověka, který nedýchá, a je v bezvědomí, dochází ke snížení naděje na záchranu každou minutou až o deset procent. „Defibrilátory jsou přitom nejúčinnějším prostředkem pro znovuobnovení činnosti zastaveného srdce,“ uzavírá ředitel Olejník.