Nemocnice AGEL Podhorská

Oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny se může pyšnit vynikajícími výsledky v léčbě

21. 5. 2013

Po hospitalizaci na oddělení odchází domů ve výrazně lepším fyzickém i psychickém stavu až 70 procent pacientů.

Text a foto: Bc. Radka Baková

V roce 2012 prošlo oddělením rehabilitační a fyzikální medicíny Podhorské nemocnice v Rýmařově 322 pacientů. Pacienti s chronickými obtížemi pohybového ústrojí vyhledávají péči místních odborníků opakovaně. Takovou pacientkou je například i paní Zdeňka Nováková z Rýmařova, která měla dvakrát zlomený obratel. „Mívám obrovské bolesti zad, tady mi vždy velmi pomohou infuzní terapie a cvičení. Bez pomoci rehabilitačního oddělení bych už asi umřela,“ prozradila s úsměvem na tváři paní Nováková, která si péči na oddělení velmi pochvaluje: „Je zde vynikající a ochotný personál, cítím se zde jako doma. A vůbec, jsem velmi ráda, že zde takové zařízení máme. Nedokážu si představit, že bych ve svém stavu musela dojíždět někam jinam,“ doplnila pacientka.

Rozsah poskytované péče na Oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny je zaměřen na následnou ošetřovatelskou péči a kompletní rehabilitační léčbu. Na oddělení se přijímají pacienti k rehabilitaci a doléčení po totálních endoprotézách kloubů (TEP), po cévních mozkových příhodách (CMP), po úrazech, pacienti s artrózou, vertebrogenními obtížemi a dalšími problémy. „Přichází k nám pacienti z oddělení ortopedie, chirurgie, neurologie, interny ze zdravotnických zařízení na Bruntálsku, Šumpersku a Jesenicku. Měli jsme dokonce i pacienta až z Mladé Boleslavi. Přijímáme také pacienty s doporučením od praktických lékařů,“ sdělila staniční sestra Marta Pachovská. Dále vysvětluje, že hlavním cílem komplexní péče ze strany lékařů, fyzioterapeutů i ošetřovatelského personálu je dosáhnout u pacientů během tří týdnů, což je průměrná doba hospitalizace, maximálního fyzického i psychického zlepšení, samostatnosti a zvýšení kvality života. Asi 60 procent pacientů jsou senioři, a tak hlavní snahou je především naučit pacienta sebeobsluze a zvládání denních činností. „Základem naší péče je neustálá aktivizace pacienta. Sledujeme úspěšnost léčby a mohu prozradit, že zhruba 70 procent pacientů od nás odchází ve výrazně lepším fyzickém i psychickém stavu,“ řekla Marta Pachovská a dodala, že někdy zcela imobilní pacient má po třech týdnech hospitalizace optimální úroveň nezávislosti.

Oddělení nabízí pacientům široké spektrum individuální rehabilitační léčby – techniky měkkých tkání a myofasciální techniky, mobilizace páteře a kloubů, techniky postizometrické relaxace, individuální léčebné cvičení, dechovou a cévní gymnastiku, cvičení na neurofyziologickém podkladě s využitím míčů a nestabilních ploch, Bobath metody, koncept Václava Vojty, stimulace dle Kabata, Kenny a další. Dále pak procedury vodoléčebné na balneoprovozu a procedury fyzikální terepie.. Personál se pravidelně vzdělává na odborných školeních a seminářích, a pokud to podmínky dovolí, snaží se terapeutické novinky zavádět do praxe. „V poslední době jsme zavedli například kineziotejping, což je léčba pomocí speciálních pásek, které se aplikují přímo na tělo a slouží k podpoře a uvolnění svalů a kloubů,“ uvádí Karla Trlicová fyzioterapeutka.

K hospitalizaci přichází i soběstační pacienti s doporučením od praktických lékařů, které trápí chronické bolesti. Procedury pak předepisuje odborný lékař při přijetí s ohledem na individuální potřeby pacienta. „Mnoho těchto pacientů dává přednost hospitalizaci před ambulantní léčbou. Důvodů může být několik: například senioři mají často problém se na rehabilitaci pravidelně dopravovat. V zimních měsících to pro ně může být v této horské oblasti i nebezpečné. Navíc v mnoha případech je hospitalizace efektivnější a účinnější než ambulantní léčba,“ vysvětluje staniční sestra Marta Pachovská.

Pokoje jsou jedno, dvou a třílůžkové. Za pobyt na oddělení se kromě regulační stokoruny za den hospitalizace neplatí žádné další poplatky. Pouze pokud má někdo zájem o nadstandardní pokoj, připlácí si za den 200 korun.