Nemocnice AGEL Podhorská

Podhorská nemocnice v Rýmařově vyšetřuje pacientky pomocí nového ultrazvuku

1. 3. 2013

Díky modernímu sonografu dojde i ke zkrácení vyšetřovací doby pacientek.

Text: Mgr. Marek Pavliš, Ing. Tomáš Želazko / Foto: Mgr. Marek Pavliš

Lékaři gynekologické ambulance Podhorské nemocnice v Rýmařově začali koncem roku 2012 vyšetřovat pacientky na novém sonografu. Přístroj za téměř půl miliónu korun přinesl pacientkám vyšší kvalitu vyšetření. Nový přístroj má oproti dosud používanému kvalitnější zobrazovací schopnosti, čímž výrazně zlepšil diagnostiku. „Digitální barevný přístroj se sondami je určen pro vysoce specializovanou diagnostiku v gynekologii a těhotenství. S jeho pomocí lze pořídit i kvalitní záznam a fotografie plodu v děloze," uvedl ředitel nemocnice MUDr. Marián Olejník.

Přístroj je mimořádný zejména díky speciálnímu softwaru, který umožňuje zvýraznit zobrazení v případech, které šlo obtížně diagnostikovat starým ultrazvukem. Výsledky vyšetření se navíc dají dobře archivovat. „Díky modernímu sonografu dojde i ke zkrácení vyšetřovací doby pacientek. Pacientky se mohou do gynekologické ambulance objednávat na telefonním čísle 554 253 380,“ dodal ředitel.

Sonografie je dostupná a bezpečná vyšetřovací metoda, která na rozdíl od rentgenu nezatěžuje organismus zářením. Lze ji tak v případě nutnosti kdykoliv opakovat bez nebezpečí poškození maminky a plodu. Nevyžaduje také zvláštní přípravu pacientek, jako například metody užívající k diagnostice kontrastní látky.