Nemocnice AGEL Podhorská

Podhorská nemocnice otevřela v Rýmařově nové digitalizované radiodiagnostické pracoviště

26. 2. 2013

Díky novému rentgenovému přístroji získávají pacienti kvalitnější spektrum vyšetření a vzhledem k realizované digitalizaci nemusejí navíc čekat na rentgenové snímky.

Text a foto: Mgr. Marek Pavliš

Radiodiagnostické oddělení Podhorské nemocnice prošlo v závěru roku 2012 zásadní modernizací. Nemocnice investovala do vybudování nového bezbariérového pracoviště, nákupu radiodiagnostické techniky či propojeného informačního systému digitálního zpracování snímků systémem PACS téměř 3 milióny korun. Do plného provozu bylo pracoviště uvedeno v lednu letošního roku. Výsledky modernizace se pozitivně promítnou v péči o pacienty. Ti díky novému rentgenovému přístroji získávají kvalitnější spektrum vyšetření a vzhledem k realizované digitalizaci nemusejí navíc čekat na rentgenové snímky. „Bezbariérové radiodiagnostické pracoviště se nově nachází v budově A, a to v těsné blízkosti chirurgické ambulance. Přínosem přemístění z budovy C bude lepší přístupnost vyšetření pro pacienty,“ říká ředitel Podhorské nemocnice MUDr. Marián Olejník, MBA.

Pacientům i lékařům pak ušetří čas již zmiňovaná digitalizace radiodiagnostického systému. „Informace získané při vyšetřování pacientů na RTG přístroji se ve velmi krátkém čase uloží v digitální formě do centrálního datového systému. Přes počítačovou síť pak budou k dispozici i pro ostatní oddělení v Rýmařově. Doby, kdy pacienti běhali se svými snímky mezi jednotlivými odděleními, jsou tak nenávratně pryč,“ vysvětluje primář radiodiagnostického oddělení MUDr. Tomáš Martínek. Systém PACS také nově poskytuje lékařům stálý a okamžitý přístup ke všem archivovaným snímkům a relevantním údajům o pacientech. Oprávněný personál tak může prostřednictvím digitální sítě radiologické snímky snadno vyhledávat, vyhodnocovat, procházet data z různých zdrojů i sdílet informace s ostatními odborníky.

Nový rentgen s polohovatelným lůžkem patří mezi špičková zařízení nové generace umožňující rychlé a kvalitní vyšetření pacienta. „Pomocí nového přístroje jsme nyní schopni provést kvalitnější snímky celého těla. Modernizace pracoviště zásadním způsobem zkvalitnila péči o pacienty,“ dodává MUDr. Tomáš Martínek.