AGEL Diagnostické centrum

Novojičínské diagnostické centrum spustilo do ostrého provozu unikátní mamograf

24. 5. 2018

Jako jediní v České republice provádějí v Novém Jičíně kombinované vyšetření kontrastní mamografie s následným odběrem podezřelého okrsku tkáně metodou SVAB (stereotaktická vakuová biopsie).

Text: Mgr. Radka Miloševská / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Novojičínské diagnostické centrum v dubnu představilo a slavnostně spustilo do ostrého provozu unikátní mamografický přístroj v hodnotě 8 miliónů korun. Jeho výjimečnost spočívá v nadstandardní funkci kontrastní mamografie, přičemž tento modul byl na pracovišti uveden do pilotního provozu v prosinci loňského roku. Před tím tým novojičínských zdravotníků absolvoval specializovanou stáž v Polsku. „Od té doby jsme pomocí kontrastní mamografie vyšetřili 70 pacientek. Tato metoda nám poskytuje další informace nad rámec klasické mamografie a dokáže v některých případech částečně, a v některých úplně, nahradit magnetickou rezonanci prsu, proti které je rychlejší a také levnější,“ vysvětluje jedinečnost nového vybavení vedoucí lékař Novojičínského diagnostického centra MUDr. Zdeněk Mutina. 

Jako jediní v České republice pak v Novojičínském diagnostickém centru provádějí kombinaci kontrastní mamografie následně – v případě potřeby – ihned odběr podezřelého okrsku tkáně prsu metodou SVAB (stereotaktická vakuová biopsie), což je pro určení diagnózy stěžejní. „Stereotaktická vakuová biopsie se provádí v případech, kdy je třeba ověřit takzvané mikrokalcifikace. To jsou drobné tečky vápníku, které vznikají v počínajícím nádoru. Jejich velikost je na hranici viditelnosti, kolem jednoho až dvou desetin milimetru. Vzhledem k tomu, že mikrokalcifikace nejsou vidět na ultrazvuku, provádí se tento výkon za kontroly mamografu. Jejich úspěšné odebrání totiž záleží na správném zaměření,“ popisuje MUDr. Zdeněk Mutina s tím, že radiologická asistentka nejprve usadí pacientku k mamografu a následně dojde jako u běžného mamografického vyšetření ke stlačení prsa. Pomocí jehly pak lékař odebere vzorek tkáně. Místo vpichu je lokálně znecitlivěno, takže pro pacientky je vyšetření nebolestivé. 

Metoda kontrastní mamografie není určena k primárnímu záchytu karcinomu prsu, nýbrž ke stanovení a zpřesnění rozsahu onemocnění. „Jedná se o doplňující metodu při problematické diagnostice karcinomu prsu, která je srovnatelná s magnetickou rezonancí. Na rozdíl od rezonance je ale rychlejší, komfortnější především pro klaustrofobické pacienty a také levnější. Využíváme ji také k monitoringu průběhu chemoterapie,“ uvádí MUDr. Zdeněk Mutina. „Pořízením nového mamografu s kontrastní mamografií si naše zařízení udržuje pověst progresivního pracoviště s nadregionálním přesahem. Ročně zde provedeme zhruba 25 tisíc mamografických vyšetření,“ uzavírá jednatel Novojičínského diagnostického centra MUDr. Martin Hrabovský. Novojičínské diagnostické centrum disponuje celkem třemi mamografickými přístroji a čtyřmi ultrazvukovými přístroji. Kromě Nového Jičína působí společnost také ve Frenštátu pod Radhoštěm a ve Vsetíně.