Nemocnice AGEL Šternberk

Nemocnice Šternberk zakoupila resuscitační lůžko pro novorozence

21. 4. 2020

Lůžko bude využíváno na porodním sále ke stabilizaci rizikových novorozenců po porodu.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Barbora Olejníková

Nové vyhřívané lůžko Panda, které má usnadnit poporodní adaptaci rizikových novorozenců vyžadujících resuscitační péči, získala Nemocnice Šternberk. Tímto moderním lůžkem, které je vybaveno špičkovými přístroji, se může chlubit jen několik pracovišť v České republice. Pořízení lůžka, které nahradilo starší typ, přišlo na téměř 700 tisíc korun. „Resuscitační lůžko bude využíváno na porodním sále ke stabilizaci rizikových novorozenců po porodu,“ říká primář novorozeneckého oddělení šternberské nemocnice MUDr. Štěpán Malec s tím, že celkové vybavení lůžka a příslušenství jsou na špičkové úrovni. „Pořízení nového resuscitačního lůžka výrazně zkvalitní péči poskytovanou malým pacientům,“ doplnil. 

Nové lůžko zajišťuje dítěti optimální termoneutrální prostředí za účelem usnadnění přechodu novorozence z intrauterinního do vnějšího prostředí (ihned po porodu). Integrovaná funkce monitorování SPO2 pulsním oxymetrem s technologií Masimo slouží ke kontinuálnímu sledování saturace O2 (nasycení krve kyslíkem) a tepové frekvence. „Zabudovaný resuscitační systém Giraffe poskytuje moderní vybavení potřebné pro šetrnou pulmonální resuscitaci dětí zahrnující uvolnění dýchacích cest, zajištění bezpečné manuální ventilace směsí vzduchu a kyslíku a distenční dechové podpory. Vestavná váha, která je součástí lůžka, umožňuje vážení dítěte bez nutnosti rušivých podmětů v souladu se zásadami vývojové péče,“ uvedl primář. 

V Nemocnici Šternberk pomohli loni na svět celkem 1 008 novorozencům. V porodnici, která je držitelem celosvětového ocenění Baby friendly hospital (nemocnice přátelská dětem), se loni narodilo 492 chlapců a 516 děvčat. Od roku 2019 začaly ve Šternberku rodit nově i ženy s nedonošenými dětmi od 34. týdne, když předtím se rodila miminka od 38. týdne. „Zhruba 150 loni narozených miminek vyžadovalo po porodu stabilizační péči, tedy i resuscitační lůžko,“ uzavřel primář Malec. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Šternberk se o těhotné ženy stará nejen v době porodu, ale nabízí jim také oblíbené předporodní kurzy, plavání pro těhotné ženy, tejpování v těhotenství a nově i poradnu, ve které mohou ženy s lékařem probrat porodní plán. Maminkám těsně po porodu nově od září nabízí také masáže miminek, které jsou vhodné například pro uvolnění a zklidnění miminka. Maminky se na lekci seznámí také se základy Baby Handlingu, což je koordinační cvičení, které podporuje správný psychomotorický vývoj dítěte.