Nemocnice AGEL Šternberk

Kurzy plavání v Nemocnici Šternberk již absolvovalo přes 200 nastávajících maminek

31. 10. 2019

Plavání a nadnášení vodou těhotnou dokáže příjemně zklidnit.

Text: Ing. Tomáš Želazko, Bc. Lucie Drahošová / Foto: Barbora Olejníková

Těhotenství patří v životě ženy mezi nejkrásnější období, ale je to i stresující záležitost, doprovázená obavami, aby se miminko vyvíjelo a rostlo tak, jak má. Nastávajícím maminkám se ve šternberské porodnici snaží nabízet maximálně široké spektrum služeb, od pravidelných lekcí předporodní přípravy, přes cvičení v těhotenství, až po prohlídky porodního sálu a lůžkového oddělení, které maminkám umožňují připravit se na porod co nejlépe. Na podzim 2016 Nemocnice Šternberk přišla s novinkou a do své nabídky zařadila kurzy plavání pro těhotné žny. „Speciální lekce plavání od té doby absolvovalo přes 200 nastávajících maminek ze Šternberku a okolí,“ říká porodní asistentka Nemocnice Šternberk Bc. Soňa Chytilová s tím, že lekce cvičení ve vodě je zejména v pozdějších fázích těhotenství pro maminky příjemnější než klasické cvičení. 

„Plavání v těhotenství je prospěšné. Tento druh pohybu je přirozený a tělu nastávající maminky i miminku velmi prospívá. Plavání a nadnášení vodou těhotnou dokáže příjemně zklidnit a psychická pohoda je vždy hodně důležitá. Pokud lékař nenařídí nějaká omezení, lze v těhotenství plavat až do porodu,“ doplnila. Pohodlí při cvičení přitom není zdaleka jedinou výhodou vodního prostředí. Plavání v těhotenství má blahodárný vliv na cévní a mízní systém a posiluje zádové svaly, které v těhotenství trpí. Cvičení pro těhotné navíc také pomáhá zpevnit důležité svaly pánevního dna a zároveň učí nastávající maminky správnému dýchání, což při porodu jednoznačně ocení. Voda také odlehčuje kloubní zátěž a těhotné se tak v bazénu dostanou do intenzívnější zátěže než při cvičení na suchu. I když je plavání dozajista perfektní aktivitou pro těhotné, existují situace, kdy není tak úplně vhodné.

„Pokud mají těhotné maminky jakékoliv zdravotní potíže, nedoporučujeme vůbec plavání. K plavání u nás by měly mít hlavně doporučení od svého gynekologa,“ upozornila porodní asistentka. Plavání pro těhotné ženy v jakékoliv fázi těhotenství až do samotného porodu probíhá v rehabilitačním bazéně přímo v prostorách Nemocnice Šternberk, a to každé pondělí od 16.00 do 17.30 hodin. Cena jedné hodinové lekce je 130 korun a je potřeba se na ni vždy předem objednat na e-mailové adrese predporodnikurzy@nst.agel.cz. Kapacita každé lekce je šest nastávajících maminek. „Každá lekce je trochu jiná, aby se maminky nenudily, vždy však zahrne krátkou rozcvičku, posilovací cviky ve vodě vhodné pro těhotné ženy, uvolňovací cvičení a závěrečnou relaxační fázi,“ dodává Bc. Soňa Chytilová.