Nemocnice AGEL Šternberk

Nemocnice Šternberk nabízí těhotným maminkám cvičení jógy

24. 10. 2018

Pravidelné cvičení jógy v těhotenství zlepšuje matčinu imunitu i celkovou kondici, zpevňuje svaly, zbavuje nás přebytečného tuku v těle, celulitidy, problémů s močovými cestami.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv Nemocnice Šternberk

Novinku v podobě cvičení jógy pro těhotné ženy zavedla Nemocnice Šternberk. Cílem nového cvičení je u budoucích maminek zmírnění bolesti zad v těhotenství, zbavení se celkového svalového napětí a účinná relaxace. Kurzy jógy pro těhotné vede zkušená lektorka se specializací na jógu pro těhotné Monika Demelová, která prošla celým vzdělávacím systémem a získala osvědčení a akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky – lektor jógy. „Pravidelné cvičení jógy v těhotenství zlepšuje matčinu imunitu i celkovou kondici, zpevňuje svaly, zbavuje nás přebytečného tuku v těle, celulitidy, problémů s močovými cestami. Navíc dítě s matkou jsou na sebe napojeni nejen fyzicky, ale matka dítěti zprostředkovává i své pocity a rozpoložení. Čím více v těhotenství prožívá příjemných a pozitivních pocitů, tím lépe i pro samotné dítě. Má vliv i na psychiku těhotných – dodává jim sebevědomí a vnitřní sílu,“ říká vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šternberk Radka Sedláčková s tím, že jóga je určena pro každou ženu, která právě zjistila, že je těhotná.

„Důležité je, aby znala dobře svůj zdravotní stav a nevystavovala se rizikům,“ doplnila. Lekce jógy se pro těhotné ženy uskutečňují v tělocvičně rehabilitačního oddělení Nemocnice Šternberk. Cvičí se podle zájmu budoucích maminek, a to v úterý a čtvrtek vždy po 15.00 hodině. Délka lekce je 60 minut a cena je 100 korun. Počet cvičících je omezen kapacitou místnosti, maximum je 10 osob. S sebou na lekci jógy pro těhotné se doporučuje vzít podložku na cvičení, ručník, deku a menší polštářek. Zájemkyně se mohou přihlásit na email paní Demelové: DemelovaMonika@seznam.cz. Podle Radky Sedláčkové první zásadou jógy je spojit tělo se svou myslí. „Tělo se bude uvolňovat, protahovat, nikdy přetěžovat a unavovat.

Lektoři jógy pak mezi další přednosti cvičení v těhotenství přidávají například možné snižování rizika potratů či předčasně narozených dětí a po porodu se pak snadněji vše vrací do původního stavu a mnohdy je kondice lepší než před začátkem těhotenství. A některé ženy díky těhotenské józe dál pokračují se cvičením,“ dodala vrchní sestra. Cvičením jógy rozšiřuje Nemocnice Šternberk svou nabídku pro těhotné ženy. Již čtyři roky nemocnice například nabízí sérii kurzů předporodní přípravy, které jsou určeny nastávajícím maminkám od 12. týdne těhotenství. Porodní asistentky v kurzech nabízí teoretické přednášky a také lekce cvičení.