Nemocnice AGEL Šternberk

Oddělení ARO šternberské nemocnice má dvě nová speciální lůžka

4. 9. 2018

Moderní lůžka umožňují plně elektrické polohování pacientů.

Text: Ing. Tomáš Želazko

Dvě nová speciální lůžka získalo anesteziologicko-resuscitační oddělení šternberské nemocnice. Moderní resuscitační lůžka slouží pro intenzivní péči o pacienty v kritickém stavu. Nová lůžka, která nahradila starší elektrický typ, přišla na půl miliónu korun. Obě lůžka disponují vlastnostmi nabízejícími osvědčené výhody pro kriticky nemocné a velmi rizikové pacienty. Jde o špičkový model lůžka pro intenzivní péči, která jsou plně v souladu s aktuálními požadavky na péči o pacienty oddělení ARO. „Jsou bezpečná a komfortní pro pacienty a usnadňují svými funkcemi péči o kriticky nemocné. Novou funkcí je automatický laterální náklon, nastaví se časové intervaly a stupně náklonu a lůžko automaticky tyto polohy mění. Možnost náklonů až 30 procent imituje pronační polohu, tedy na břiše,“ uvádí vrchní sestra anesteziologicko-resuscitačního oddělení Bc. Jitka Chlupová s tím, že na oddělení ARO mají nyní dvě tato nová lůžka a další 4 lůžka s možností laterálního náklonu a vážení pacienta. 

Moderní resuscitační lůžka mají integrovanou antidekubitní matraci, což znamená, že postel i antidekubitní matrace se obsluhují společným ovladačem na lůžku. Lůžka umožňují plně elektrické polohování pacientů, a to ve všech svých jednotlivých částech. Pokud by došlo k výpadku proudu, má lůžko vlastní bateriový provoz za pomoci integrovaného záložního akumulátoru. Obsluha všech poloh lůžka je jednoduchá a umožňuje okamžitou resuscitaci pacienta. Nosnost jedné postele je 250 kilogramů. „Další výbornou funkcí je možnost aktivace alarmového sytému v případě, že pacient opouští lůžko, takže lze využít u neklidných a zmatených pacientů a předejít tak pádům a zraněním,“ sdělila vrchní sestra. 

Manévrování s lůžkem je zcela jednoduché, k tomu má tato postel ještě další doplňující funkce. Lze je prodloužit, takže lze využít u vysokých pacientů, dále uvést do speciální polohy „kardiacké křeslo“ v momentě, kdy je třeba ve zvláštních případech uvést nemocného do sedící polohy, nebo jsou vybaveny integrovanou váhou. Všechna lůžka jsou navíc vybavena nejmodernějším typem antidekubitní matrace, což je ochrana pacienta proti proleženinám. „V matraci lze nastavit systém CLP, což je režim konstantně nízkého tlaku, nebo systém MCM, kdy nad vzduchovými polštáři navíc profukuje vzduch, čímž lze řídit teplo a vlhkost pokožky pacienta a pomáhá tak předcházet a léčit poškození tkáně související s vlhkostí na pokožce,“ doplnila Bc. Jitka Chlupová.