Nemocnice AGEL Šternberk

Šternberská nemocnice pořídila druhou rehabilitační sestavu Redcord

24. 8. 2017

Pomocí posuvného závěsného zařízení a systému pevných či elastických lan je umožněno docílit odlehčení končetin nebo dávkovat zátěž na míru každému pacientovi.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Bc. Dagmar Málková

Již druhou moderní rehabilitační sestavu Redcord zakoupila Nemocnice Šternberk. Přístroj za zhruba 150 tisíc korun využívá rehabilitační oddělení při terapeutické metodě Neurac, která je vhodná zejména pro lidi s chronickými bolestmi, při vadném držení těla, po úrazech, pro sportovce, ale také při jednostranném přetěžování pohybového aparátu. „Cílem cvičení pomocí sestavy je vyrovnat úroveň funkce mezi pravou a levou stranou těla. Díky cvičení dochází ke zvýšení kontroly vzájemné spolupráce nervového i svalového systému, funkční stability, omezení bolestivosti pohybu a zvýšení rozsahu pohybu. Dále dochází ke zmenšení únavy, zatuhlosti a diskomfortu,“ říká vedoucí fyzioterapeutka šternberské nemocnice Bc. Zuzana Homolová s tím, že důvodem pořízení druhé sestavy Redcord jsou dobré výsledky terapie prvním přístrojem. 

Dosavadní zkušenosti pracovníků rehabilitačního oddělení šternberské nemocnice s metodou Neurac jsou přínosné. A to jak pro klienta, kterému umožňuje cvičit bezbolestně, v polohách a intenzitou jemu přijatelnou, tak i pro samotného terapeuta, který má díky závěsnému systému obě ruce volné a tím může lépe korigovat polohu klienta a správnost provedení cviků. „Klienty je metoda velice pozitivně vnímána a mnozí uvádí okamžitý efekt bezprostředně po cvičení,“ uvádí fyzioterapeutka. Jedno cvičení trvá zhruba 30 minut, přičemž počet cvičení, aby se stav výrazně zlepšil, určuje lékař podle stavu pacienta. Pomocí posuvného závěsného zařízení a systému pevných či elastických lan je umožněno docílit odlehčení končetin nebo dávkovat zátěž na míru každému pacientovi.

„Způsobem zavěšení klienta v sestavě a volbou popruhů cíleně ovlivňujeme úroveň zátěže, směr pohybu i zatížení jednotlivých kloubů. Pomocí popruhů se dá dosáhnout úplného odlehčení těla a nalézt relaxační či úlevovou pozici u bolestivých stavů,“ uvádí Bc. Zuzana Homolová a dodává, že dobrá cvičební jednotka s tímto přístrojem může urychlit uzdravení a zabránit zranění z opakovaných vadných pohybových stereotypů. Pokud chce pacient cvičit pomocí přístroje, objedná se k rehabilitačnímu lékaři šternberské nemocnice a ten určí vhodný postup. Cvičení pomocí sestavy Redcord zcela hradí zdravotní pojišťovny.