Nemocnice AGEL Šternberk

Nemocnice Šternberk získala nový moderní operační stůl

15. 6. 2017

Na novém stole mohou operovat pacienta s váhou až do 350 kilogramů.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Petr Homola

Nový moderní operační stůl získala Nemocnice Šternberk. Operační stůl patří mezi moderní špičkové vybavení a je určen pro nejrůznější druhy operací úrazů. Moderní stůl s elektromotorickým pojezdem za více jak 2,5 miliónu korun včetně různých doplňků bude používán na traumatologickém sále. Nový operační stůl nahradil starší typ, který byl využíván přes 15 let a nevyhovoval již současným požadavkům.

„Nový stůl splní náročné požadavky současné medicíny. Největší přínos znamená nový stůl pro operované pacienty, ale také zjednodušuje práci lékařům a ostatnímu sálovému personálu. Větší pracovní komfort zajistí také anesteziologům,“ říká primář chirurgicko-traumatologického oddělení MUDr. Jan Smetka s tím, že na novém stole mohou operovat pacienta s váhou až do 350 kilogramů. Příslušenství k operačnímu stolu umožňuje správné polohování pacienta, má dálkové ovládání a umožňuje plynulou změnu polohy pacienta nebo dokonce i jednotlivých částí jeho těla v průběhu operace dle potřeby operatéra.

Operační stůl má také antidekubitní polstrováním s dynamickou pěnou MediFoam, které je nezbytné při každé operaci. „Nový stůl navíc díky variabilitě umožní jednodušeji provádět i některé typy operací za použití perioperačního rentgenu. Stůl je také možné i dále upravovat na základě přání uživatelů. Extrémně dlouhý podélný posuv rtg nekontrastní operační desky nabízí skvělou přístupnost pro C-rameno i pro operační tým,“ uvádí primář Smetka. Moderní operační stůl bude využíván pro operace dospělých i dětských pacientů ze Šternberku a okolí. „V současné době má chirurgicko-traumatologické oddělení dva moderní operační stoly, přičemž každoročně se ve šternberské nemocnici provádí více než 1 800 operačních zákroků,“ dodává primář Smetka.