Nemocnice AGEL Šternberk

98letá pacientka Nemocnice Šternberk stála třetí den po částečné náhradě kyčle znovu na nohou

13. 4. 2016

Díky cementované endoprotéze mohla žena operovanou nohu znovu zatěžovat již druhý den po operaci.

Text: Bc. Lucie Drahošová / Foto: Mgr. Radka Miloševská

Zlomenina krčku stehenní kosti není u seniorů nijak výjimečným zraněním. Stačí i malé upadnutí na namrzlém chodníku nebo doma v koupelně, a v kombinaci s osteoporózou na sebe zlomenina krčku nenechá dlouho čekat. Stejně tomu bylo i v případě 98leté Anežky Bayerové, která si při pádu doma zlomila krček pravé nohy a zcela ji přestala ovládat. V Nemocnici Šternberk však seniorku během tří dní znovu postavili na nohy – a to doslova. Pomocí částečné náhrady kyčle a cementu. Lékaři Nemocnice Šternberk provedli u této doposud nejstarší pacientky cementovanou endoprotézu, která má oproti běžným endoprotézám výhodu především v tom, že kostní cement umožňuje končetinu znovu zatěžovat už následující den po operaci. 

„Pacientka podstoupila částečnou náhradu kyčle, konkrétně cervikokapitální endoprotézu, tedy náhradu hlavice stehenní kosti. U pacientky jsme zároveň volili cementovanou endoprotézu, která je vhodná právě pro starší pacienty, kteří už nekladou příliš vysoké nároky na aktivní život, nesportují. U cementované endoprotézy je dřík fixován kostním cementem, což má velkou výhodu v možnosti okamžitého zatěžování končetiny,“ vysvětluje MUDr. Josef Ščudla, lékař chirurgicko-traumatologického oddělení Nemocnice Šternberk s tím, že operací tohoto typu provedou lékaři zdejší nemocnice ročně okolo pětadvaceti. 

Seniorka si zlomeninu krčku způsobila při pádu ve svém domě, v nedaleké obci Štěpánov. „Zatočila se mi hlava, a najednou jsem ležela na zemi. Naštěstí bydlím s dcerou, která hned zavolala sanitku. V nemocnici mi pak zjistili zlomeninu krčku na noze,“ popisuje okolnosti úrazu 98letá pacientka Anežka Bayerová, která dnes díky úspěšné operaci i poctivé rehabilitaci již znovu stojí na svých nohou a obnovuje svou soběstačnost. „Paní je velice šikovná a optimistická, možná i proto jí jde rehabilitace velmi dobře. Cvičíme spolu každý den kromě víkendů, nejprve kondiční cvičení na lůžku a dechová cvičení, pak i chůzi s chodítkem. Paní vše zvládá mimořádně aktivně, takže jí vlastně jen dopomáhám s operovanou nohou a koriguji,“ říká Věra Klaudová, fyzioterapeutka Nemocnice Šternberk. Zlomenina krčku je přerušení souvislosti stehenní kosti v místě přechodu dlouhé kosti v kloubní hlavici kyčelního kloubu, kde je kost přirozeně užší. U mladých lidí tyto zlomeniny vznikají nejčastěji při pádech z velké výšky, autonehodách nebo úrazech na lyžích. U starších lidí, kteří trpí osteoporózou, pak stačí i menší pád nebo dokonce neopatrné došlápnutí například při chůzi ze schodů.