Nemocnice AGEL Šternberk

O gynekologicko-porodnickou poradnu Nemocnice Šternberk je obrovský zájem

19. 10. 2015

Dotazy přicházejí do poradny většinou z České republiky, ale píšou prakticky z celého světa jako, například z Austrálie nebo Kanady.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Petr Homola

Když před třemi roky spustila Nemocnice Šternberk na svých webových stránkách online poradenství v oblasti porodnictví a gynekologie, nikdo netušil, jaký bude o tuto službu zájem. Zatímco zpočátku "nadstandardní" službu gynekologicko-porodnické poradny využívalo několik zájemců, postupně se počet dotazů neustále zvyšoval. Poradna je určena zejména pro ženy, ale i pro muže, a má posloužit jako rádce a zdroj informací v případě, že si nevíte rady nebo máte nějaké problémy. „V prvních měsících, po zřízení poradny v létě 2012, jsem odpovídal měsíčně tak na 50 až 70 dotazů a vyřešení odpovědí zabralo pár desítek minut týdně. Poslední tři roky je počet příspěvků zhruba 400 až 500 měsíčně a odpovědi nyní zaberou hodinu i více denně,“ říká lékař gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Jiří Labounek, který na otázky zájemců většinou odpovídá.

„Tazatelé jsou většinou z České republiky, ale píšou prakticky z celého světa, jako například z Austrálie nebo Kanady, jak je zřejmé z IP adres odeslaných dotazů. Občas máme dotaz zoufalé české tazatelky, která je v zahraničí na dovolené nebo pracovně, kde se nemá na koho obrátit,“ doplnil. Prostřednictvím jednoduchého formuláře na webových stránkách nemocnice může pacient položit svůj dotaz, na který se lékař snaží co nejrychleji odpovědět. Dotazy na webu jsou zveřejňovány anonymně, pokud ovšem nechce tazatel svoje jméno zveřejnit. V databázi dotazů a odpovědí je také možné vyhledávat. A jaké jsou nejčastější otázky? Co je před, během a po porodu čeká, jak pečovat o novorozence, význam kojení pro zdraví miminka, jak mohou darovat pupečníkovou krev, co je čeká při případném pobytu ve šternberské nemocnici nebo otázky na různé zdravotní potíže, které se mohou vyskytnout během těhotenství. 

„Hodně otázek je specifických stran medikace v těhotenství a interpretace výsledků konkrétních prenatálních testů a vyšetření. Časté dotazy jsou také na chyby v medikaci antikoncepce a obavy z nežádoucího otěhotnění. Někdo si testuje, jestli ho jeho lékař léčí správně, protože míra důvěry pacientů k lékařům je velmi různá a s dostupností informací na internetu snad ještě nižší,“ sdělil lékař s tím, že část dotazů bez důkladné znalosti anamnézy a pacienta online je neřešitelná. „Některé otázky jsou úsměvné, jiné spíše smutné, ale tak se to prolíná celým oborem gynekologie a porodnictví, ostatně i životem celým,“ doplnil MUDr. Labounek. Podle lékaře využívají poradny často také pacientky, které se v ordinaci nestihly na vše zeptat, či je otázky napadly, až opustily ordinaci nebo doma. Řada z nich se také někdy stydí o některých svých intimních problémech v ordinaci hovořit, takže využije služeb poradny.

Poradenská služba také ušetří ženám čas, protože díky adekvátní odpovědi v pravý čas nemusí kvůli maličkosti chodit k lékaři, od drobných potíží si často mohou pomoci samy, protože část základních lokálních gynekologických léků je volně prodejných a ve městech po celou dobu, i o víkendu snadno dostupných. „I když se některé dotazy v principu v různé míře nebo obměnách opakují, není to ani po několika letech kupodivu pro mne nudné. Čas od času se vyskytne otázka „špek“, na kterou sám detailní adekvátní odpověď neznám. A to je důvod zapátrat v literatuře, prostudovat nějakou studii nebo si doplnit informace k nějakému specifickému tématu,“ dodává MUDr. Labounek. Komunikace s pacienty, ochota poskytovat informace a otevřenost v jednání nemocnice s veřejností jsou základními znaky moderní nemocnice, která si váží svých pacientů.

V současné době nestačí mít web, ale je potřeba pracovat s aktuálními trendy v komunikaci, mezi které patří online poradna. „Největším přínosem pro pacienta je možnost jednoduše získat názor od odborníka na daný problém. Věříme, že pacientky tuto službu oceňují. Naším cílem je spokojená a informovaná pacientka," uzavírá primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Marek Vaca. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Šternberk zajišťuje komplexní gynekologickou a porodní péči v Olomouckém kraji. Ročně lékaři a další zdravotní personál tohoto oddělení provedou přes 800 velkých operací a pomůžou na svět zhruba tisícovce dětí.