Nemocnice AGEL Šternberk

Porodnice nabízí plánovaný porod i šetrnější ošetřování rodiček

6. 2. 2015

Programovaný porod je výhodný pro všechny – lékaře i rodiče. Výhody ale pocítí i dítě, neboť psychicky připravená matka plná sil má lepší předpoklady pro nekomplikovaný průběh porodu.

Text: Bc. Lucie Drahošová / Foto: Ing. Darina Formánková

S porodem je přirozeně spjato i množství obav – ať už z jeho neohlášeného příchodu, bolestivosti, nebo i ošetřování případných poranění. S tím si ale nyní zdravotníci z Nemocnice Šternberk dovedou poradit, a to díky nově nabízené alternativě programovaného porodu a také využití atraumatického poporodního šití. Programovaný porod umožňuje předem stanovit či přímo vybrat termín porodu tak, aby byl optimální pro dítě i rodičku, a zároveň dává možnost nastávajícím rodičům i zdravotnickému personálu, aby se na porod připravili. Stačí, když se nastávající maminka od 39. týdne těhotenství telefonicky objedná do porodnice Nemocnice Šternberk a projeví zájem o programovaný porod. Rázem jí pak odpadnou starosti o odvoz do porodnice, příchod porodních bolestí v nevhodnou dobu, nezajištěné hlídání pro další dítě, nebo třeba přítomnost partnera u porodu.

„Programovaný porod spočívá ve stanovení termínu vyvolání porodu předem, samozřejmě po domluvě s nastávající matkou, kdy lze termín i mírně přizpůsobit potřebám rodičů. Podmínkou je donošené těhotenství a připravené porodní cesty. Ve vybraný den se pak rodička dostaví na porodní sál, kde je vyšetřena, a podle zralosti děložního hrdla je zvolen indukční preparát – oxytocin nebo prostaglandiny, které zjednodušeně řečeno uměle vyvolají porod,“ vysvětluje primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šternberk MUDr. Marek Vaca. Programovaný porod přitom přináší celou řadu výhod jako je možnost provést předporodní vyšetření funkce fetoplacentární jednotky, monitorovat porod v celém jeho průběhu – a tudíž ihned léčit eventuálně vzniklé nepravidelnosti, ale také rodit v čase, kdy je k dispozici celý lékařský personál i vybavení. Dalšími výhodami programovaného porodu je prevence vzniku prodlouženého těhotenství a také odbourání obav matky z nečekaného začátku porodu, a to zejména na nevhodném místě, například venku na ulici či v MHD. „Programovaný porod přináší výhody všem zúčastněným. Rodiče si mohou v klidu připravit potřebné věci, odpočinout si a zajistit například odvoz nebo dovolenou, lékaři zase zajistit personál i vybavení. 

A v neposlední řadě je to výhodné i pro dítě, neboť matka plná sil a psychicky připravená na porod má lepší předpoklady pro nekomplikovaný průběh porodu,“ doplňuje MUDr. Vaca s tím, že novinka je určená nastávajícím maminkám mezi 39. a 41. týdnem těhotenství, a je zcela zdarma. Na kvalitní služby se pak rodičky v Nemocnici Šternberk mohou těšit i neprodleně po porodu, a to v případech, kdy je potřebné poporodní šití – jak při porodech běžnou cestou, tak i při císařském řezu. Aby dopady šití byly co nejmenší, nabízí Nemocnice Šternberk všem rodičkám šití pomocí atraumatické jehly, které je šetrnější než běžné šití či svorkování a proto umožňuje nejen snazší hojení, ale přináší i lepší estetický výsledek a také menší bolestivost. „Specifikum atraumatického šití spočívá v úpravě jednorázové jehly, kdy vlákno není protáhnuto očkem v jehle, ale je zataveno na konci jehly, která je tudíž tenčí. Protahování tkání pak způsobuje jen minimální narušení. Další výhodou, kterou jistě ocení každá rodička je to, že šicí materiál je plně vstřebatelný a tudíž odpadá často nepříjemné vytahování stehů,“ doplňuje MUDr. Vaca s tím, že toto šití nově nemocnice používá zdarma u všech pacientek, proto o něj není potřeba speciálně žádat.