Nemocnice AGEL Šternberk

Nemocnice Šternberk otevřela zmodernizovanou porodnici

25. 11. 2014

Díky rekonstrukci gynekologicko-porodnického oddělení za více než 22 miliónů korun se výrazně zlepšilo prostředí pro rodičky.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Ing. Tomáš Želazko, Ing. Darina Formánková

Více pohodlí, intimnější prostředí a modernější zařízení – to vše čeká na nastávající maminky, jež se chystají rodit v porodnici Nemocnice Šternberk. Nemocnice v listopadu 2014 slavnostně otevřela porodnici po zhruba šest měsíců trvající modernizaci. Investice do rekonstrukce a modernizace gynekologicko - porodnického oddělení přišla na více než 22 miliónů korun a navázala na nové porodní sály vybudované v roce 2007. „Porodnice ve Šternberku vždy měla a má vynikající pověst a její služby využívají pacientky z celého Olomouckého kraje. Proto jsem rád, že rekonstrukce proběhla v poměrně krátké době. Věřím, že nyní, po vylepšení podmínek pro novorozence, se zde maminky budou cítit mnohem lépe a šternberská porodnice se tak stane ještě vyhledávanějším zařízením v kraji,“ uvedl během slavnostního otevření hejtman Olomouckého kraje Ing. Jiří Rozbořil. Díky rekonstrukci se výrazně zlepšilo prostředí pro rodičky. „Součástí stavebních prací byla kompletní modernizace lůžkové části porodnice, dobudované hygienické zázemí u jednotlivých pokojů a přemístění pracoviště sester a vyšetřovny,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Šternberk MUDr. Marek Vaca. Kvůli rostoucí poptávce ze strany rodiček se zvýšil počet nadstandardních jednolůžkových pokojů. Doposud nabízelo oddělení šestinedělí pouze tři nadstandardní pokoje. Vzhledem k tomu, že poptávka prudce převyšovala nabídku, bylo vybudováno osm nových nadstandardních pokojů. Všechny zrekonstruované pokoje mají svoji koupelnu s WC a sprchovým koutem. Pokoje jsou vybaveny novým lůžkem, postýlkou, přebalovacím pultem s vaničkou, stolkem se židlí a závěsnou televizí. Nadstandardní pokoje mají navíc klimatizaci a mini ledničku.

Rekonstrukce byla poměrně náročná. Během modernizace se provedla také nové požárně bezpečnostní řešení, rozvody elektroinstalace, medicinální plyny, rozvody zdravoinstalace a vzduchotechniky. V podkroví bylo vybudováno hygienické zázemí – šatny a denní místnost – pro personál. S rekonstrukcí gynekologicko-porodnického oddělení se začalo v červnu. Kvůli plánované přestavbě lůžkové části porodnice však nemocnice musela uzavřít také porodní sál. Od 16. června se zcela zastavil příjem k porodům a po nezbytných stavebních úpravách byl porodní sál 12. srpna opět zprovozněn. Během modernizace šternberské porodnice se mohly budoucí maminky spolehnout na služby okolních porodnic v Prostějově, Přerově i Šumperku, které byly na případný nárůst počtu budoucích maminek připraveny. „Pro budoucí maminky, které chtěly rodit ve šternberské porodnici, to zřejmě znamenalo komplikace, bohužel bez nutných stavebních úprav by zbrusu nové oddělení šestinedělí jinak vzniknout nemohlo,“ vysvětluje primář Vaca. Šternberská porodnice je v Olomouckém kraji velmi oblíbená. I přes celorepublikový trend poklesu porodnosti se zde v loňském roce narodilo o deset dětí víc než v roce 2012 – celkem 945. Porodnice nabízí řadu doprovodných služeb, kromě nabídky epidurální anestézie klade porodnice velký důraz na komunikaci rodičky s lékaři i porodními asistentkami. „Výborné porodnické výsledky, klidné příjemné prostředí a citlivý přístup mají ve Šternberku dlouholetou tradici a věřím, že po dokončení celkové modernizace lůžkového oddělení u nás budou maminky ještě víc spokojené, než doposud,“ uzavírá MUDr. Marek Vaca.