Nemocnice AGEL Šternberk

Nová vířivá vana na rehabilitaci slouží k lepší léčbě pacientů s nemocemi dolních končetin

28. 8. 2014

Lázeň zvyšuje prokrvení končetin, místně metabolismus a současně aktivuje kožní receptory, takže při proceduře dochází k prokrvení tkání, uvolnění a ustoupení bolesti.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Petr Homola

Další novinkou na rehabilitačním oddělení Nemocnice Šternberk je nová vířivá vana pro dolní končetiny. Vířivá lázeň je velmi často využívaná procedura, přičemž zvyšuje prokrvení dolních končetin a lokální metabolismus, aktivuje kožní receptory, uvolňuje ztuhlé svaly a klouby, a také snižuje svalové napětí. Vana byla pořízena za téměř 150 tisíc korun.

„Tato procedura využívá léčebný účinek tepla a jemné masáže a je určená na léčbu stavů po úrazech nebo po operacích dolních končetin, přes svalové atrofie, stavy po poliomyelitidě (dětská obrna), až po periferní parézy, či trofické změny dolních končetin. Lázeň zvyšuje prokrvení končetin, místně metabolismus a současně aktivuje kožní receptory, takže při proceduře dochází k prokrvení tkání, uvolnění a ustoupení bolesti,“ uvedla vedoucí fyzioterapeutka šternberské nemocnice Bc. Zuzana Homolová s tím, že teplota vody se při koupeli pohybuje okolo 36 až 38° Celsia. Nová vana, která nahradila starší typ, má řadu výhod, jež znamenají především vyšší komfort pro léčené pacienty. Součástí zakoupené vany s LED displejem s nastavením času terapie či zobrazení teploty vody jsou schůdky do vany pro snadnou přístupnost i pro osoby se sníženou pohyblivostí. Základními vlastnostmi této vany je akrylátový antibakteriální povrch, moderní ergonomický design a nízká spotřeba vody. Unikátní tvar vany umožňuje dvě polohy pacienta.

Rehabilitační oddělení Nemocnice Šternberk poskytuje veškerou rehabilitační péči pro ambulantní i hospitalizované pacienty. Součástí oddělení je i úsek vodoléčby, jehož součástí je bazén, tři velké vířivé vany s podvodní masáží, dvě přísadové vany, infrasauna a dvě vířivé vany na dolní končetiny. „Díky pořízení nové vany můžeme tak nabídnout našim pacientům opravdu nadstandardní terapii, která snese srovnání s ostatními vyspělými zdravotnickými pracovišti. Touto investicí jsme také završili kompletní obměnu naší vodoléčebné sekce pomocí nových přístrojů, což má nejen terapeutický a ekonomický, ale i estetický význam,“ dodala vedoucí fyzioterapeutka.