Nemocnice AGEL Šternberk

Drogy se dětem nevyhýbají ani v menších městech

27. 5. 2014

Marihuana, extáze či pervitin nejsou výsadou pouze velkých měst. Se zdrogovanými dětmi se setkávají také ve Šternberku.

Text a foto: Mgr. Radka Baková

Dříve se pediatři Nemocnice Šternberk setkávali se zdrogovanými teenagery raritně. Dnes se jim do péče dostanou v průměru jednou do měsíce. Není se čemu divit, protože podle průzkumu vnímání závislostí z roku 2012 má s některou drogou zkušenost již 39 procent českých dětí a dospívajících.

MARIHUANA VEDE
Nejpopulárnější je mezi dospívajícími marihuana, která krom jiných látek obsahuje psychotropní THC. Tato droga bývá rovněž přezdívána jako droga dospívání, což potvrzuje také zmíněný výzkum, ve kterém bylo odhaleno, že zkušenost s marihuanou má 42 procent šestnáctiletých. „Děti pod vlivem THC ošetřujeme nejčastěji. Dá se říci, že tyto případy naprosto převládají. Stále častěji k nám ale rychlá zdravotnická pomoc přiveze i pacienta pod vlivem metamfetaminu, což jsou taneční drogy, a výjimkou už není ani užití pervitinu. Nejčastěji se jedná o mládež ve věku od 15 do 18 let,“ prozradil primář dětského oddělení šternberské nemocnice MUDr. Pavel Hronek s tím, že nejběžněji se takový případ objeví v pátek či v sobotu večer, kdy mladého pacienta doveze v akutním stavu rychlá záchranná služba přímo z diskotéky.

Lékaře však zdrogovaní lidé nevyhledávají kvůli stavu, který jim přivodila droga, ale kvůli přidruženému akutnímu problému. Dítě například v rauši upadne a přivodí si úraz hlavy, po kterém nastane kolapsový stav. „Nejhorší úrazy vznikají při kombinaci marihuany s alkoholem. Takto ovlivněný člověk často vůbec netuší, co dělá,“ míní primář a upozorňuje, že THC lze z moči a krve odhalit po dobu až několika týdnů po užití. Neznamená to, že by člověk byl tak dlouho pod vlivem, avšak proces vylučování látky pro tělo je náročný. Při příjmu v nemocnici jsou dítěti zajištěny životní funkce a v případě podezření na užití drogy je následně proveden toxikologický rozbor. „Na našem pracovišti naštěstí nemáme zkušenost s tím, že by užití drogy vedlo až k úmrtí. S tím se setkávají ve větších centrech, ve větších městech, kde je více chronických uživatelů drog, kteří se předávkují,“ uvedl primář Hronek a na otázku, jak starý byl nejmladší pacient, odpověděl: „Nejmladší zdrogovaný měl 15 let, ale zhruba před dvěma lety k nám přivezli dokonce 13letého chlapce, který se opil.“

LSD CHUDÝCH
Stále více dětí a dospívajících experimentuje s užíváním semínek durmanu obecného či lysohlávek, které bývají označovány jako LSD chudých. LSD je halucinogenní droga, která se vyskytuje nejčastěji ve formě malých papírových čtverečků, které jsou napuštěny roztokem obsahujícím toxickou látku. Durman roste i v České republice a právě jeho semínka ony halucinogenní látky obsahují. Hned na dva případy požití durmanu, které museli řešit ve Šternberku, si vzpomíná i primář Pavel Hronek: „Tyto halucinogeny jsou velmi nebezpečné v tom, že po jeho požití uživatel vůbec netuší, co dělá, myslí si, že je něco jiného, že má nadpřirozené schopnosti. Člověk se například cítí býti ptákem, vyleze na střechu a způsobí si zranění.“ U rostlinných drog tkví nebezpečí v tom, že nelze odhadnout, jak zapůsobí a i malé množství může vést k tragédii. Obsah omamných látek totiž závisí na více faktorech, jako je například počasí, složení půdy, kde rostlina roste atd.

TANEČNÍ DROGY
Taneční drogy, tedy nejčastěji extáze, lákají mládež na velmi pochybný přínos – dodají ji energii, aby mohla protančit na diskotéce celou noc. Hudbu člověk vnímá pod vlivem drogy mnohem intenzivněji a subjektivně se mu zdá, že toho dokáže mnohem, mnohem více. Příliš vysoká dávka však může způsobit úzkost, paniku, zmatenost až různé formy deprese. Droga také ovlivňuje regulaci tělesné teploty a v kombinaci s horkým vzduchem v tanečním klubu a s nedostatečným přísunem tekutin může způsobit vážnou dehydrataci až kolaps. „Při užití extáze se mohou objevit různé akutní problémy. Měli jsme na oddělení jednu dívku, kterou postihly nevolnosti, zvracení a podobné pocity závrati,“ varuje Pavel Hronek, jak může člověk po požití drogy dopadnout.

PERVITIN
Když se řekne pervitin, většina lidí si vybaví injekční stříkačku a špinavé vařičské doupě. Dnes se tato droga vyskytuje také na diskotékách a v klubech pro „smetánku“ a krom injekčního podání se také šňupe. Jen během měsíce března byly ve Šternberku hospitalizovány dvě mladé ženy, rodičky, pod vlivem pervitinu. Takové chování je velmi nezodpovědné, protože pokud matka bere pervitin pravidelně, přenáší se toxická látka i do mateřského mléka a dále pak působí i v těle kojence. Hrozí tak reálné riziko ovlivnění vývoje dítěte. Co je k takto rizikovému chování vede? Po požití zažívá jedinec obrovský příval energie, vytratí se únava, nic není problém. „O to horší je však doba, kdy účinek drogy odeznívá. Lidé trpí nesnesitelnou únavou a vyčerpáním a časté bývají i stavy deprese. Poté následuje dlouhý spánek,“ popisuje Pavel Hronek s tím, že abstinenčním syndromem trpí také novorozenci, kteří jsou rovněž ve větší míře ohroženi syndromem náhlého úmrtí.

S pravděpodobně nejtvrdší drogou, kterou je možné v současnosti sehnat, heroinem, se u dětských pacientů ve šternberské nemocnici naštěstí zatím nesetkali. Heroin se připravuje z opia a jedná se vlastně o silnější variantu morfia. Závislost vzniká prakticky okamžitě. „Výroba pravého heroinu je velmi složitá a také jeho cena je poměrně vysoká, stejně jako u kokainu. To bude zřejmě hlavní příčina, proč jsme se naštěstí zatím s žádným případem požití heroinu či kokainu u nás na oddělení nesetkali. Ve větších městech se však kolegové bohužel setkávají i s těmito případy, a to nejen u dospělých, ale i u dětí,“ povzdechl si primář Pavel Hronek na závěr.