Nemocnice AGEL Šternberk

Šternberská nemocnice otevřela v Litovli nutriční poradnu

16. 4. 2014

Poradna se bude věnovat a poskytovat služby nejen pacientům s nadváhou či mírnou obezitou, ale i širokému spektru občanů, kteří se potýkají s problémy se stravováním.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Bc. Hana Knopová

Novou nutriční poradnu v únoru v Litovli otevřela Nemocnice Šternberk. Poradna poskytuje komplexní poradenství v oblasti výživy, odborné zhodnocení stravovacích zvyklostí i vytvoření individuálních jídelních plánů na základě tělesné analýzy. Nová poradna se nachází v prostorách polikliniky a ordinuje se v ní každé úterý od 07.00 do 13.30 hodin.

Poradna se věnuje a poskytuje služby nejen pacientům s nadváhou či mírnou obezitou, ale i širokému spektru občanů, kteří se potýkají s problémy se stravováním. „Při první návštěvě v centru provedeme každému zájemci preventivní vyšetření, kde se zjistí stravovací návyky, pohybové aktivity, diety, které jste drželi, s čím se dlouhodobě léčíte a jaké užíváte léky, nebo jaké máte alergie. Hodnotí se také rodová dispozice k závažným onemocněním,“ říká nutriční terapeutka Lenka Zahrádková.

Poradna se zabývá nejenom problematikou poruch příjmu potravy. Novinkou jsou dlouhodobé programy pro trvalé snižování hmotnosti a léčbu obezity, krátkodobé programy pro návrat k ideální váze, programy zaměřené na snižování hmotnosti, výživa fyzicky aktivních klientů a jednorázová výživová poradenství, která mají za cíl edukovat klienta v možnostech změn ve výživě v souvislosti s jeho možnostmi a potřebami. „Ve všech programech přinášíme efektivní metodiku, která umožňuje připravit pro každého klienta program přímo na míru. Předností programů je možnost sestavit a aplikovat program s ohledem na individuality člověka. Při spolupráci využíváme nejnovější poznatky z obezitologie, výživy a moderní přístupy osobního vedení jednotlivce,“ uvádí Lenka Zahrádková s tím, že klient může dosáhnout trvalých úbytků hmotnosti pod odborným vedením, a to bez doplňků stravy.

K vyšetření v nové poradně v Litovli je nutno se předem objednat, a to telefonicky pondělí až pátek od 6.00 do 14.30 hodin na čísle 587 800 253. Do poradny není třeba doporučení od lékaře, ale je vhodné s sebou přinést zprávy od ošetřujících lékařů. Nutriční poradenství a s ním spojené úkony poskytované na základě indikace lékaře jsou zdarma, bez indikace lékaře si klienti službu hradí sami. „Po dohodě je možné vyšetření i mimo objednání v uvedených ordinačních hodinách. Pokud bude zájem, počítáme do budoucna s rozšířením pracovní doby,“ dodala nutriční terapeutka. Počet Čechů, kteří mají problémy s kily navíc, je stále vyšší. Každý třetí trpí nadváhou, každý pátý je už obézní. Odborníci přitom o obezitě hovoří jako o epidemii nového tisíciletí a varují, že nadbytečná kila mohou odstartovat závažné zdravotní problémy.