Nemocnice AGEL Šternberk

Kardiologická ambulance vyšetřuje srdce pacientů novým ultrazvukem

23. 9. 2013

Vyšetření novým přístrojem je zcela bezbolestné, přičemž může prokázat srdeční onemocnění a jeho funkční poruchy.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Petr Homola

Zcela nový moderní ultrazvuk zakoupila letos v létě Nemocnice Šternberk. Plně digitální ultrazvukový systém umožní v kardiologické ambulanci provádět celé spektrum echokardiografických vyšetření – tedy strukturu srdce, velkých cév, diagnostiku srdečních vad či funkci srdečních oddílů. Moderní ultrazvuk za dva milióny korun nahradil již 7 let starý přístroj, u kterého již nebyla tak dobrá zobrazovací schopnost.

Echokardiografické vyšetření patří mezi základní, ale stěžejní vyšetřovací metody moderní kardiologie. Nový ultrazvuk pomůže zefektivnit, zrychlit a zejména zpřesnit veškerá vyšetření a diagnózy, které nabízí ambulance pro široké spektrum pacientů. „Díky novému přístroji se posouvají diagnostické hranice našeho oddělení na úroveň sofistikovaných kardiovaskulárních ambulancí fakultních nemocnic,“ říká primář interního oddělení šternberské nemocnice MUDr. Lukáš Prucek. Vyšetření novým přístrojem je zcela bezbolestné, přičemž může prokázat srdeční onemocnění a jeho funkční poruchy. Ultrazvuk nemá žádné nepříznivé účinky na organismus, a proto lze echokardiografické vyšetření kdykoli opakovat. „Obraz vznikající odrazem ultrazvukových vln od srdečních struktur nás v excelentní kvalitě informuje o velikosti a funkci srdečních oddílů, o stavu nitrosrdečních struktur, zejména chlopenního aparátu. Nález následně pomáhá vést adekvátní diagnosticko-terapeutický postup, a to jak u akutních, tak chronických onemocnění srdce,“ dodává primář.

Během vlastního vyšetření pacient leží na vyšetřovacím lehátku, většinou na levém boku nebo na zádech. Na vyšetřovací sondu se nanese ultrazvukový gel a poté se sonda přikládá v různých místech na hrudník. Běžné vyšetření trvá 15 až 45 minut. Samozřejmostí je vysoká rychlost zpracování dat, komfortní obsluha a archivace, administrace a analýza naměřených dat.