Nemocnice AGEL Šternberk

Šternberská nemocnice hledá ke svým pacientům dobrovolníky

30. 1. 2013

Dobrovolníkem může být každý, komu je víc než 18 let a má čistý trestní rejstřík a kdo zároveň chce ze své dobré vůle ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu vykonávat činnost ve prospěch jiných lidí.

Text: Ing. Hana Szotkowská

Nemocnice Šternberk spustila dobrovolnický program a hledá do něj zájemce. Úkolem dobrovolníků bude zpříjemnit dlouhodobě hospitalizovaným pacientům jejich pobyt v nemocnici. Nemocnice bude ráda za každého zájemce, který se rozhodne využít svůj volný čas k prospěchu nemocných pacientů. „Být dobrovolníkem znamená být tu pro druhé. Hledáme dobrovolníky, které baví práce s lidmi, mají chuť pomáhat a chtějí navíc získat nové zkušenosti a přátele. Hlavní náplní práce dobrovolníků bude zpříjemnit volný čas pacientů, povídat si s nimi, číst knihy a noviny, hrát stolní hry nebo je doprovázet na procházky,“ říká vrchní sestra léčebny dlouhodobě nemocných Mgr. Andrea Vacová s tím, že dobrovolníci mohou samozřejmě přijít také sami s vlastním nápadem, jak zpestřit čas dlouhodobě hospitalizovaným pacientům.

Cílem dobrovolnické služby v nemocnici je zlepšovat psychosociální podmínky pacientů. Nejedná se však o žádnou terapii, ale o přátelskou návštěvu lidí, kteří dobrovolně navštěvují nemocné. Díky pravidelným návštěvám pomohou dobrovolníci pacientům čelit nejen nepříjemným pocitům spojeným s nemocí, ale také změně odlišného životního rytmu vyplývajícího z chodu nemocnice. „Dobrovolníci přináší sociální a lidský kontakt, pomoc při překonávání sociálních a technických bariér a samozřejmě zpříjemňují pobyt pacientům po celou dobu jejich hospitalizace. Dobrovolnická činnost však není jen přínosem pro pacienty, ale obohacuje i dobrovolníky samotné. Získají totiž jiný pohled na svět a často mění svůj žebříček hodnot,“ doplnila vrchní sestra ze šternberské nemocnice.

Dobrovolníkem může být každý, komu je víc než 18 let a má čistý trestní rejstřík a kdo zároveň chce ze své dobré vůle ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu vykonávat činnost ve prospěch jiných lidí. Zájemci o dobrovolnictví se mohou hlásit na telefonním čísle 587 800 280 nebo na email andrea.vacova@nemstbk.cz. Od zájemců je očekáván zralý přístup k životu, ochota pomoci a příležitost věnovat hodinu a více týdně svého času nemocným. Dobrovolnický program spouštějí také ostatní nemocnice Středomoravské nemocniční. Dobrovolníky ke svým dlouhodobě hospitalizovaným pacientům hledá taktéž Nemocnice Prostějov a Nemocnice Přerov.