Nemocnice AGEL Prostějov

Nemocnice Prostějov nově pomáhá s odvykáním kouření

28. 12. 2019

Kdo chce přestat kouřit, musí mít trpělivost a především motivaci.

Text: Ing. Kateřina Faltysová, Ing. Tomáš Želazko / Foto: Shutterstock

Dobrá zpráva pro lidi z Prostějova a okolí, kdo chtějí s kouřením přestat a hledají podporu a rady. Kuřáci, kteří chtějí svého zlozvyku účinně zbavit, ale nedokáží s tím skončit jen pomocí vlastní vůle, mohou nyní využít nové poradny pro odvykání kouření v prostorách Nemocnice Prostějov. Každé úterý od 13.00 do 15.00 hodin se zájemcům nabízí bezplatné poradenství, které má umožnit lidem z Prostějovska dostupnější léčbu v odvykání kouření. Zájemci nové porady nepotřebují doporučení lékaře, stačí jim objednat se telefonicky na čísle 582 315 263 a ve smluvený čas dorazit. „První sezení trvá 1,5 až 2 hodiny, po něm následují kontrolní sezení, která zaberou asi 30 minut.

Při první návštěvě pacient vyplní dotazníky s názvy Škála závislosti na cigaretách, Dotazník kuřáckých návyků, Dotazník odolnosti vůči nutkání kouřit, Jste připraveni přestat kouřit. Výsledky vyhodnotíme a na základě rozhovoru s pacientem určíme další postup,“ popisuje průběh prvního sezení MUDr. Ivona Grygárková, Ph.D., primářka oddělení plicních nemocí Nemocnice Prostějov, která je jednou ze dvou ordinujících lékařek nové poradny. Každý, kdo chce přestat kouřit, musí mít trpělivost a především vlastní motivaci. „Léčba na nátlak rodiny a okolí nefunguje. Kuřák musí chtít přestat sám, protože to obnáší změny životního stylu, denních stereotypů a naučeného chování. Teprve pak mu můžeme v poradně pomoct zbavit se závislosti na nikotinu a usnadnit mu odvykání například pomocí nikotinových náhražek ve formě žvýkaček a náplastí nebo pomocí farmakoterapie speciálními léčivými přípravky,“ říká MUDr. Ivona Grygárková, Ph.D., a upozorňuje, že i kouření pěti cigaret denně je škodlivé a vyžaduje odbornou léčbu. 

Poradna má usnadnit léčbu odvykání kouření lidem z prostějovského regionu. „Odvykací poradnu jsem se rozhodla otevřít proto, že nejbližší se nachází až v Olomouci a pacienti většinou nechtějí jezdit mimo místo bydliště. Jakákoliv překážka navíc může být důvod k tomu, aby pacient léčbu odvykání kouření nedokončil, nebo vůbec nezačal. Naše poradna je otevřena všem kuřákům, kteří sami chtějí přestat kouřit, a podle zájmu jsme připraveni i rozšířit ordinační hodiny,“ nabádá primářka Grygárková s tím, že i při prvotním selhání léčby je nutné pacienta nadále motivovat a hledat další řešení. 

Pokud chce člověk s kouřením skoncovat úplně sám, bez pomoci, úspěšnost je kolem tří procent. Ti, kteří přestávají s pomocí rad zdravotnických odborníků, mají úspěšnost kolem deseti procent. S pomocí medikamentů se procento zvyšuje na 30 až 40 procent. To, že kouření ohrožuje zdraví člověka, ví dnes každý. Cigaretový kouř je zdrojem přibližně 4 000 nejrůznějších plynných i hmotných látek, z nichž 64 je označeno za prokazatelné lidské karcinogeny. Jednou z nejvýznamnějších je dehet, který je obsažen ve velkém množství. Dalšími pro organismus škodlivými látkami jsou různé alergeny a toxiny, podstatný je také vysoký obsah oxidu uhelnatého, který oslabuje schopnost krve přenášet kyslík. 

Každoročně umírají na následky kouření až 4 milióny lidí. Statistiky hovoří o tom, že 87 procent lidí, kteří zemřeli na rakovinu plic, byli kuřáci. Kouření způsobuje i celou čtvrtinu z celkového počtu onemocnění srdce a cév v České republice ročně a je příčinou předčasných úmrtí na infarkt a mozkovou mrtvici. Škodliviny z cigaret totiž způsobují aterosklerózu, tedy ucpávání cév, což kromě infarktu a mozkové mrtvice (to především) zapříčiňuje i zužování cév dolních končetin, tzv. syndrom chladných nohou.