Nemocnice AGEL Prostějov

Díky redukčnímu programu lidé hubnou desítky kilogramů

4. 5. 2019

Centrum sportovní a preventivní medicíny AGEL Sport Clinic přišlo v roce 2015 s šestiměsíčním redukčním programem, který dosud absolvovalo přes 200 klientů.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Barbora Olejníková, Shutterstock

Počet Čechů, kteří mají problémy s kilogramy navíc, je stále vyšší. Každý třetí trpí nadváhou, každý pátý je již obézní. Obezita zásadně ohrožuje fyzické zdraví a způsobuje i nemalé psychické problémy. I proto Centrum sportovní a preventivní medicíny AGEL Sport Clinic v Nemocnici Prostějov přišlo v roce 2015 s šestiměsíčním redukčním programem. V centru snižují svou hmotnost nejen lidé s obezitou, ale i mírnou nadváhou, kteří se chtějí do budoucna vyhnout možným zdravotním komplikacím souvisejícím s nezdravým životním stylem. „Za tři roky jsme poradili více než 200 klientům, přičemž 70 procent absolventů programu tvořily ženy.

Každý měsíc se nám nyní do programu přihlásí průměrně 10 nových zájemců,“ říká vedoucí oddělení léčebné výživy prostějovské nemocnice Markéta Říhová s tím, že stále více lidí si uvědomuje souvislost životního stylu a možného vzniku civilizačních onemocnění, jakými jsou cukrovka, hypertenze, srdeční nebo mozkový infarkt, nebo zvýšené riziko některých onkologických onemocnění. „Mnozí jsou ochotni se k riziku své nadváhy postavit čelem a sami ze své vůle udělat něco pro své zdraví,“ doplnila nutriční terapeutka. Věkové rozmezí klientů redukčního programu se pohybuje od 22 do 72 let, přičemž věkový průměr dosahuje 48 let. „Po šesti měsících je průměrný úbytek u našich klientů 6,5 kilogramu. 

Nejvýraznější hmotnostní úbytek u jednoho muže byl během půl roku 31,4 kilogramu, když z 120,6 kilogramu zhubnul na 89,2 kilogramu. U jedné ženy byl nejvýraznější úbytek 19,3 kilogramu,“ sdělila nutriční terapeutka. Součástí první návštěvy prostějovského centra je vstupní pohovor s nutričním terapeutem, při kterém se zjišťují stravovací návyky klienta. Žadatel o zhubnutí je změřen a zvážen, přičemž je mu provedena analýza tělesného složení – tuky, svalová hmota, voda, útrobní tuk. „Klient také absolvuje vyšetření tělovýchovným lékařem ke zhodnocení jeho zdravotní stránky, případných zdravotních limitací, fyzické zdatnosti a zároveň je mu, s ohledem na věk a jeho zdravotní stav, doporučena vhodná pohybová aktivita s optimálními tepovými frekvencemi, ve kterých by se měl při fyzické aktivitě pohybovat, aby redukoval především tukovou složku. 

Nejčastěji bývá vhodné plavání, jízda na kole, eliptický trenažer (Orbitrek) nebo nordic walking,“ uvádí vedoucí centra AGEL Sport Clinic MUDr. Nikol Bárková. Během dalších šesti měsíců následuje v centru dalších pět kontrol, zhruba po měsíci. Při setkání s klientem se vždy zhodnotí nový stravovací režim klienta, zda odpovídá doporučení na základě doneseného jídelníčku a rozeberou se výsledky redukce. Na konci redukčního programu klient absolvuje závěrečné vyšetření tělovýchovným lékařem včetně doporučení dalších pohybových aktivit a zhodnocení úspěšnosti programu. Každý člověk podle prostějovské nutriční terapeutky Markéty Říhové redukuje hmotnost jinak. 

Paradoxně nejrychleji ti, kteří dosud svoji nadváhu vůbec neřešili, přejídali se, nesportovali, nebo jim chyběl i základní pohyb. Těmto lidem stačí častokrát jen lehce upravit skladbu jídelníčku, vyměnit tučnější potraviny za méně tučné, přidat zeleninu, vyřadit slazené minerálky a začít chodit pěšky. Nejhůře jsou na tom „chronické dietářky“, tedy nejčastěji ženy středního věku, které mají za sebou množství hubnoucích pokusů. Právě předchozí nesmyslné diety a hladovění jsou příčinou zpomaleného metabolismu, kvůli kterému se jim nedaří udržet optimální hmotnost. „Redukční program nepomáhá pouze zhubnout, ale především změnit životní styl – naučit se žít zdravě a zbavit se tak onemocnění způsobených nadváhou nebo obezitou,“ dodala Markéta Říhová. 

Více informací o redukčním programu AGEL Sport Clinic lze zjistit na telefonních číslech 582 315 161 nebo 725 663 413. Redukční program je možné absolvovat na základě indikace lékaře v návaznosti na smluvní pojišťovny, bez doporučení odborného lékaře si klient redukční program musí hradit sám.