Nemocnice AGEL Prostějov

Nemocnice Prostějov otevřela zrekonstruované dětské oddělení

18. 12. 2018

Díky modernizaci a změnám dispozic se mohl navýšit i počet lůžek na standardním oddělení na celkových 25.

Text: Bc. Lucie Drahošová, Ing. Tomáš Želazko / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Nemocnice Prostějov slavnostně otevřela nově zrekonstruované dětské oddělení, které prošlo po téměř třech desetiletích významnou obměnou. Oddělení získalo během půlroční rekonstrukce za téměř 20 miliónů korun větší prostor i zcela nový vzhled, díky kterému je pro dětské pacienty i jejich doprovod příjemnější a také komfortnější. Projekt byl hrazen Olomouckým krajem v rámci reinvestice z nájemného nemovitostí. Tato investice je výsledkem dlouhodobě dobré spolupráce mezi Olomouckým krajem a společností Středomoravská nemocniční, pod kterou Nemocnice Prostějov spadá. „Jsem rád, že se rekonstrukce podařila v kvalitě i čase, zvlášť na oddělení, které je tak citlivé. Dětským pacientům, pokud se sem dostanou, bych chtěl popřát co nejpříjemnější pobyt a co nejrychlejší návrat domů,“ sdělil ve svém projevu na slavnostním otevření předseda představenstva společnosti AGEL MUDr. Milan Leckéši. Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk si spolupráci s naší společností AGEL pochvaluje a přeje si, aby nadále pokračovala jako dosud. „Když se podíváte kolem sebe, tak vidíte, že je to tady příjemné. Pokud se na oddělení dětští pacienti dostanou, aby se u vás takzvaně neohřáli, abyste je rychle dali dohromady a poslali zpět k rodinám,“ sdělil během otevření olomoucký hejtman. 

Během rekonstrukce došlo k úpravě dispozičního řešení, k výměně vzduchotechniky, inženýrských sítí i podlahových krytin. Díky změně dispozic jsou přitom nově prostory pro pacienty větší. „Díky modernizaci a změnám dispozic jsme mohli navýšit i počet lůžek na standardním oddělení, a to na celkových 25. Díky rekonstrukci se oddělení dostalo na úroveň vybavení 21. století. Investice do dětí je nejlepší investicí, jakou si můžeme přát,“ uvedl primář dětského oddělení Nemocnice Prostějov MUDr. Josef Tenora, který během slavnostního otevření poděkoval celému týmu dětského oddělení. Velkou novinkou, kterou malí pacienti ocení zejména v letních měsících, je pak klimatizace, která na oddělení dosud zcela chyběla. Samozřejmostí je pak nová veselá výmalba, vybavení rekonstruovaných pokojů novým moderním nábytkem i zdravotnickou technikou. 

„I když naše dětské oddělení vždy poskytovalo pacientům špičkové služby, fakt, že zde již tři desetiletí nedošlo k žádné modernizaci prostředí, byl znatelný. Věřím, že rekonstrukci ocení jak naši malí pacienti, tak i jejich rodiče, kteří s nimi mnohdy pobývají na oddělení celou délku hospitalizace. Současné prostory jsou pro ně bezesporu komfortnější a útulnější,“ říká předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční MUDr. Marie Marsová, MBA, s tím, že dětské oddělení má pro prostějovskou nemocnici zásadní význam, protože poskytuje nadregionální péči. „Dlouhodobá následná péče, která je zde v provozu od ledna 2017, je unikum. Kromě fakultních nemocnic taková pracoviště jinde nejsou,“ doplnila. Dětské oddělení Nemocnice Prostějov aktuálně disponuje celkem 25 lůžky na standardním lůžkovém oddělení a více než dvacítkou dalších lůžek na jednotkách intenzivní péče pro děti i novorozence. Oddělení zajišťuje ambulantní i nemocniční péči pro děti ve věku 0 až 19 let v plném rozsahu.