Nemocnice AGEL Prostějov

Gastroenterologové Nemocnice Prostějov získali nové přístroje

6. 7. 2018

Na gastroenterologickém oddělení ročně provedou více než 3 000 endoskopických vyšetření a výkonů, přičemž většina endoskopických vyšetření je prováděna ambulantně.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Barbora Olejníková

Několika novými přístroji se může pochlubit gastroenterologické oddělení Nemocnice Prostějov. Díky novým moderním přístrojům se pacientům dostane rychlejšího, ale zároveň i kvalitnějšího vyšetření trávicího traktu. Investice do moderních přístrojů přišla na zhruba 2 milióny korun. Prvním novým přístrojem je gastroskop zaváděný nosem, který slouží k vyšetření jícnu, žaludku a dvanácterníku. „Tento přístroj má vyšší rozlišení než přístroje předchozí řady a umožňuje nově pohyb špičky endoskopu ve všech směrech. Endoskop, který nahradil dosavadní starší typ nosního gastroskopu, patří mezi nejmodernější endoskopy a je vybaven celou řadou funkcí, které umožňují lepší diagnostiku a léčbu,“ uvádí výhody nového přístroje primář gastroenterologického oddělení MUDr. Mgr. Jaroslav Maceček, Ph.D., MBA. 

Vyšetření novým přístrojem je pro pacienta mnohem šetrnější než dříve. Přístroj má vysoce kvalitní moderní optiku, která dovoluje lékaři důsledně a velmi podrobně prohlédnout sliznice těchto orgánů. „Vzhledem k malému průměru endoskopu nelze tímto typem přístroje provést všechny zákroky. Zejména složité terapeutické polypektomie a velkokapacitní biopsie se provádějí klasickými videoendoskopy nejvyšší řady a trávicí trubici jsme schopni plnit i oxidem uhličitým a vodou, což je daleko šetrnější než plnění vzduchem. Zavedli jsme také intenzivnější analgosedaci před výkonem a nabízíme i kompletní přípravu pacienta na vyšetření,“ doplnil primář. Další novinkou na oddělení je Argon plazma koagulátor, což je přístroj k ošetření krvácení, cévních anomálií a dalších onemocnění trávicího traktu.

Třetím nově pořízeným přístrojem je sušicí skříň, která všechny endoskopy uchovává ve sterilním prostředí a jsou neustále proháněny vzduchem, což eliminuje přenos infekce prakticky na nulu. Gastroenterologické oddělení Nemocnice Prostějov jako jedno z mála v Olomouckém kraji nabízí miniinvazivní postupy a metody. Lékaři jsou schopni vyřešit celou řadu onemocnění a ušetřit tak klienty od rozsáhlých operačních zákroků. Kromě endoskopické části dále pravidelně sledují a léčí pacienty s chorobami zažívacího ústrojí, jako je onemocnění jater, žlučových cest, slinivky břišní, žaludku, tenkého a tlustého střeva. „Na našem pracovišti ročně provedeme více než 3 000 endoskopických vyšetření a výkonů, přičemž většina endoskopických vyšetření je prováděna ambulantně, složité zákroky zejména na žlučových cestách provádíme za hospitalizace a k dispozici máme dospávací pokoj s monitorovanými lůžky,“ dodal primář Maceček.