Nemocnice AGEL Prostějov

Nemocnice Prostějov spustila novou online mamární poradnu

23. 2. 2018

Dotazy na webu jsou zveřejňovány anonymně, pokud nechce tazatelka svoje jméno zveřejnit.

Text: Ing. Tomáš Želazko

Chcete se zeptat na vše kolem onemocnění prsů, zda a jak se nechat mamologicky vyšetřit? Nebo kolik stojí vyšetření na mamografu? To vše a celou řadu dalších otázek nyní aktuálně zodpoví nová online mamární (prsní) poradna Nemocnice Prostějov. Zdravotnické zařízení na svém webu www.nempv.cz začalo jako novinku nabízet online poradenství, které má posloužit jako rádce a zdroj informací v případě, že si nevíte rady nebo máte nějaké problémy. „Pacientky zde mohou s týmem odborníků konzultovat veškeré své problémy,“ říká primářka oddělení klinické onkologie Nemocnice Prostějov MUDr. Miloslava Zlevorová s tím, že ženy, ale i muži, se mohou ptát na všechny otázky. K nejčastějším otázkám pacientek, které přicházejí na screeningové vyšetření do Mamodiagnostického centra prostějovské nemocnice, patří, je-li vyšetření bezpečné, spolehlivé, případně jak často je lze opakovat. Také se ptají, kdy mohou podstoupit ultrazvuk jako samoplátkyně, v případě zjištění nádoru prsu jak bude probíhat léčba, zdali je léčba úspěšná, nebo jak dlouho trvá.

„Dosud jsme tyto problémy s pacientkami konzultovali pouze v nemocnici. Navíc řadu žen další dotazy napadnou až poté, co opustí ordinaci, nebo doma. Nová poradenská služba jistě ušetří ženám čas a v mnoha případech i pomůže. Řada z nich se také někdy stydí o některých svých problémech hovořit,“ doplnila primářka. Dotazy na webu jsou zveřejňovány anonymně, pokud nechce tazatelka svoje jméno zveřejnit. V databázi dotazů a odpovědí je také možné vyhledávat. „Věříme, že pacientky tuto naši novou službu ocení. Naším cílem je spokojená a informovaná pacientka,“ sdělila MUDr. Miloslava Zlevorová. Ročně onemocní karcinomem prsu v České republice kolem 7 000 žen, přičemž průměrně sedm žen každý den zemře na rakovinu prsu. Převážná většina z nich stále kvůli tomu, že se na nádor přijde pozdě. Přitom mají ženy nad 45 let věku možnost nechat si prsa jednou za dva roky zdarma vyšetřit na mamografu. Podle dostupných statistik využívá v Česku možnosti prevence v podobě mamografického vyšetření jen něco přes 50 procent žen. Druhá polovina žen na toto vyšetření vůbec nechodí.

„Přestože mamografické vyšetření zachránilo tisíce životů, stále zde existuje spousta žen, které mají strach, že se něco při mamografii najde a na vyšetření nejdou,“ vysvětluje primářka s tím, že tento přístup snižuje v případě zjištění rakoviny prsu šance na uzdravení. Největší naději mají totiž ty ženy, u kterých je diagnóza stanovena včas. „Zachytíme-li rakovinu prsu ještě před objevením klinických příznaků, šance na úplné uzdravení je veliká. V sedmdesáti procentech případů dokáže mamografické vyšetření odhalit rakovinu už v časném stádiu,“ dodává MUDr. Miloslava Zlevorová.