Nemocnice AGEL Prostějov

Jako jedna z mála na Moravě nabízí Nemocnice Prostějov operaci hemoroidů šetrnou metodou THD

8. 8. 2016

Ve srovnání s dosavadními metodami je novinka podstatně méně bolestivá a spolehlivější.

Text: Mgr. Radka Miloševská / Foto: Bc. Dagmar Málková

Chirurgové Nemocnice Prostějov provedli v květnu zcela poprvé bezbolestný zákrok k ošetření hemoroidů. Tzv. operace metodou THD využívá dokonalé lokalizace příčiny hemoroidů ultrazvukovou sondou. Ve srovnání s dosavadními metodami je podstatně méně bolestivá a současně výrazně spolehlivější ve svém léčebném efektu. Pacienti mohou být navíc po zákroku brzy propuštěni do domácího léčení a již třetí nebo čtvrtý den po operaci se vracejí ke každodenním aktivitám. Jako vůbec první pacientka podstoupila zákrok čtyřiačtyřicetiletá žena z Prostějovska, kterou potíže s hemoroidy trápily od porodu. „Pacientka byla vzhledem k rozsahu onemocnění a selhání ostatních metod léčby hemoroidů ideálním kandidátem pro zákrok metodou THD,“ uvádí MUDr. Petr Špička z chirurgického oddělení Nemocnice Prostějov. Toto nadstandardní ošetření se provádí v bezpečném prostředí operačního sálu v celkové anestezii za krátkodobé, obvykle dvou až třídenní hospitalizace. Pooperační bolest je většinou minimální, a pokud to je opravdu nezbytné, stačí pacientovi běžná analgetika v tabletové formě.

„Velkou výhodou tohoto ošetření je, že se neodstraňuje žádná tkáň konečníku, a tudíž odpadá bolestivé hojení ran. Prakticky jsou eliminována rizika spojená s ostatními typy operací hemoroidů,“ vysvětluje hlavní výhody MUDr. Špička s tím, že metodu lze použít prakticky u každého pacienta s hemoroidálním onemocněním. Především je tento typ operace nabízen pacientům s pokročilejším stupněm hemoroidů. Zákrok je bezpečný, s minimem rizik a komplikací. Prostředí operačního sálu a celková anestezie jsou předpokladem dokonalého ošetření. Ačkoliv hemoroidy často ještě patří mezi „společenská tabu“, jedná se o problém hojně rozšířený. V populaci starší 50 let trpí hemoroidy více než polovina populace. Lidé se obvykle s těmito potížemi naučí žít, a tudíž lékaře vyhledávají teprve v případě alarmujících příznaků, jako je např. krvácení, často i masivní.

„Mnoho lidí si onemocnění raději vůbec nepřipouští a tyto příznaky přehlíží, často také ze strachu z bolestivého ošetření. Takový přístup k těmto potížím je pro nemocného velmi riskantní. Hemoroidy mohou být často jedním z prvních varovných příznaků závažného onemocnění konečníku a tlustého střeva, nádory nevyjímaje,“ varuje MUDr. Petr Špička s tím, že v případě potíží se mohou pacienti obrátit také na moderně zařízenou proktologickou ambulanci Nemocnice Prostějov, která disponuje nejnovější video-technologií s možností fotodokumentace. Nemocnice nabízí také neoperační metody ošetření hemoroidů, například přístrojem Hemoron, Baronovou metodou, apod. Ročně ošetří na chirurgickém oddělení Nemocnice Prostějov kolem jedné až dvou stovek pacientů a operují okolo 60 pacientů s pokročilým stupněm hemoroidálního onemocnění. „Léčbu navrhujeme vždy po pečlivém proktologickém vyšetření za použití nejnovějších technologií, individuálně na míru každému pacientovi,“ uzavírá MUDr. Špička. 

I když je hemoroidům věnována velká pozornost po mnoho staletí, příčiny onemocnění jsou často odlišné. Lékaři dnes hemoroidy zařazují do skupiny civilizačních chorob, jelikož problémy často souvisí s uspěchaným životním stylem a nezdravými stravovacími návyky. Nejčastěji se jedná o kombinaci několika rizikových faktorů. Důležitou roli hraje také například sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Za klíčový je považován zvýšený nitrobřišní tlak způsobovaný potížemi s vyprazdňováním, těžkou fyzickou prací, nadváhou či těhotenstvím. V těhotenství jsou hemoroidy nejčastěji způsobeny zácpou, kterou většina nastávajících maminek trpí, ale také zvětšující se dělohou, která tlačí na střeva a břišní cévy. Problémy poté znásobuje také aktivní tlak při samotném porodu.