Nemocnice AGEL Prostějov

V Nemocnici Prostějov vyšetřují moderním rentgenovým přístrojem

1. 7. 2016

Moderní skiagraficko-skiaskopická stěna za téměř 14 miliónů korun slouží především k vyšetřování zažívacího ústrojí či žlučových cév.

Text: Mgr. Radka Miloševská / Foto: Ing. Lucie Navrátilová

Moderní skiagraficko–skiaskopickou stěnu, která slouží především k vyšetřování zažívacího ústrojí či žlučových cév, uvedla do provozu Nemocnice Prostějov. Přístroj mohou využít pacienti nemocnice napříč odděleními, ale i všichni lidé, které pošle na vyšetření například praktický lékař či specialista. Nový víceúčelový rentgenový přístroj, který nahradil již starší zastaralý typ a nevyhovoval zcela potřebám současné diagnostiky, vyšel na téměř 14 miliónů korun. Rentgenový přístroj pro radiodiagnostické oddělení nemocnice umožňuje jak statické, tak i dynamické zobrazování a záznam. „Výhodou nové skiagraficko–skiaskopické stěny je především nižší dávka rentgenového záření pro pacienta i ošetřující personál, díky čemuž je vyšetření daleko šetrnější k organismu. Zároveň je přístroj ve srovnání s předchozím zařízením, které již dosluhovalo, daleko spolehlivější,“ říká primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Prostějov MUDr. Martin Folprecht s tím, že na novém přístroji je možno provádět například vyšetření jícnu, žaludku, střev nebo cév.

„Kromě vyšetření a stanovení diagnózy se navíc skiagraficko–skiaskopická stěna dá využít také k některým zákrokům, jako je například odstranění kamínku v žlučových cestách,“ doplnil primář. Další velkou výhodou nové skiagraficko-skiaskopické sklopné stěny je také celkové urychlení a usnadnění vyšetření. Digitální obraz je velice přesný, což umožňuje snazší diagnostiku, a navíc jeho pořízení netrvá více než dvě vteřiny, což je příjemné pro pacienty i zdravotnický personál. Digitální snímek nebo dokonce i videonahrávka je ihned k dispozici v počítačovém systému pro všechny zainteresované lékaře, takže v případě potřeby jej může mít kdokoliv okamžitě k dispozici,“ uvedl primář a dodal, že ročně bude moci být na nové skiagraficko–skiaskopické stěně vyšetřeno okolo 600 až 700 pacientů z Prostějovska a širokého okolí.