Nemocnice AGEL Prostějov

Operační sál Nemocnice Prostějov je jako první v Česku vybaven antibakteriálním sklem

14. 12. 2015

Speciální antibakteriální skla, která spolehlivě zabíjí bakterie a plísně, již využívá řada nemocnic v Evropě.

Text: redakce / Foto: Mgr. Radka Miloševská

Jako vůbec první zdravotnické zařízení v České republice byla Nemocnice Prostějov vybavena na jednom z pěti operačních sálů speciálními skly, která spolehlivě zabíjí bakterie a plísně. Na operačním sále se tak významně sníží pravděpodobnost vzniku perioperačních infekcí, tedy období kolem doby operace. Centrální operační sál také díky této technologii poskytne lékařům i pacientům vizuálně velmi příjemné prostředí. Antibakteriální sklo kontinuálně eliminuje mikroorganismy díky iontům stříbra, které jsou rozptýleny do vrchních vrstev skla. „Ionty stříbra reagují s bakteriemi a ničí je tím, že zablokují jejich metabolismus. Tím přeruší jejich mechanismus dělení,“ říká primář Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Nemocnice Prostějov MUDr. Jiří Šťastný, s tím, že díky speciálním sklům se zefektivní celková spotřeba dezinfekčních prostředků a zároveň usnadní úklid operačního sálu. 

Zbývající čtyři operační sály Nemocnice Prostějov jsou obloženy plastovými tabulemi, které musí kromě úklidu po každém zákroku v pravidelných intervalech procházet také velkou preventivní dezinfekcí. „Pravidelné preventivní dezinfekce díky unikátním vlastnostem skla odpadnou. Na jejich běžnou očistu totiž stačí obyčejná mýdlová voda,“ vysvětlil primář Šťastný. Vedlejším, ale pro každodenní práci zdravotníků také důležitým efektem nového skla je estetické zkvalitnění pracovního prostředí operačních sálů. V prostějovském operačním sále bylo instalováno celkem 72 metrů čtverečních skla s antibakteriální úpravou v bílé a fuchsiové barvě. Většina těchto skel je opatřena i bezpečnostní fólií, která chrání proti vlhkosti a zároveň zajišťuje větší bezpečnost skla v případě rozbití. Celkové náklady na zhotovení skla od jeho výroby až po náročnou instalaci dosáhly téměř 300 tisíc korun. Tuto částku výrobce skla – firma AGC GLASS Europe se sídlem v Teplicích –Nemocnici Prostějov věnovala. Speciální antibakteriální skla již využívá řada nemocnic v Evropě. Společnost AGC Glass Europe má antibakteriální sklo patentované a je jediným výrobcem plochého skla na světě, který ho má ve své nabídce. Sklo je určeno pro místa náročná na hygienu, jako jsou nemocnice a další zdravotnická zařízení, hotely či restaurace. Využitelné je však i v běžných domácnostech jako prevence proti rozmnožování bakterií. 

Firma AGC Glass Europe tato skla dodává například do Francie, Belgie či Bulharska. Unikátnost skla spočívá v jeho antibakteriálním účinku. Obsahuje v sobě stříbrné ionty, které mají vědecky prokázané silné antibakteriální účinky, kdy stačí pět vteřin dotyku a člověk na sebe z kontaminovaného povrchu přenese většinu bakterií. Ionty cenného kovu s těmito bakteriemi reagují, brání jejich metabolismu a narušují dělení buněk, čímž bakterie z 99,9 procent ničí. Proto je antibakteriální sklo silným spojencem v boji proti nebezpečným bakteriím, plísním a houbám. Životnost takových skel je velmi vysoká. Vedle nesporných zdravotních výhod potěší moderním designem, který dodá prostorám osobitý ráz. „Bakterií se nikdy úplně nezbavíme a ani by to nebylo dobré, koneckonců nám pomáhají například s trávením. Ale v nemocnicích nám výrazně komplikují život a každé nové řešení, jak s nimi bojovat, vítáme. Jsem opravdu rád, že právě naše nemocnice je první, která se může pochlubit, že využívá v boji s bakteriemi nanotechnologie. Navíc sál se skleněnými obklady vypadá skvěle," dodal primář Šťastný.