Nemocnice AGEL Prostějov

Vyšetření spánku v Nemocnici Prostějov pomůže předcházet dopravním nehodám

16. 10. 2015

Nespavost a další poruchy spánku postihují přes 40 procent lidí, ve starším věku až polovinu.

Text: Bc. Lucie Drahošová, Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv Nemocnice Prostějov

Spánek je zdravý. Za volantem však může nadělat pěknou paseku a způsobit dokonce i smrt. Kvalita spánku přitom úzce souvisí s pozorností a výkonem každého řidiče, když nedostatek kvalitního spánku může snadno zapříčinit dopravní nehodu. Nemocnice Prostějov se rozhodla těmto situacím předcházet a zájemcům z řad profesionálních řidičů nově nabízí vyšetření kvality spánku. Screening umožňuje odhalit rizika poruch spánku a v případě potřeby je navržena další léčba pacienta tak, aby byla tato rizika minimalizována. „Příčinou nesoustředěnosti nebo zpomalených reakcí za volantem bývá často nedostatečné množství spánku nebo jeho zhoršená kvalita. Ta přitom vůbec nemusí souviset s programem předešlého dne, s tím, zda jste oslavovali, odpočívali nebo tvrdě pracovali. Řada lidí trpí obtížemi trvale, a dokonce si to mnozí ani úplně neuvědomují,“ vysvětluje MUDr. Josef Tenora, náměstek pro léčebnou a preventivní péči Nemocnice Prostějov.

Spánek je základní fyziologickou potřebou nezbytnou pro správnou funkci organismu. Jeho význam tkví především v regeneraci centrálního nervového systému. Beze spánku či při jeho nedostatečné kvalitě nemůže dojít k potřebnému zotavení, což se projeví zhoršením myšlení, snížením pozornosti a pocitem únavy následujícího dne. Trvá-li tento stav delší dobu, dochází tak k výraznému snížení kvality života a hrozí riziko vzniku a rozvoje závažných fyzických a duševních onemocnění. Nespavost a další poruchy spánku postihují přes 40 procent lidí, ve starším věku až polovinu. Nedostatek spánku přitom může mít zásadní zdravotní důsledky – časté probouzecí reakce vyplavují stresové hormony a urychlují změny na cévách. Stoupá riziko infarktu, mrtvice, cukrovky, poruch imunity, často se objeví projevy deprese. „Spánek je nezbytný nejen pro obnovu duševních a fyzických sil, pro vytváření paměťových stop, a tedy poznávání a myšlení, ale i pro řadu metabolických pochodů v těle,“ upozornil MUDr. Tenora. 

Velmi častou poruchou spánku je takzvaná obstrukční spánková apnoe, kdy jsou charakteristické krátké zástavy dechu, často doprovázené chrápáním. Následky tohoto onemocnění přitom neruší jen spánek, ale často přecházejí i do bdělého stavu, kdy typickým příznakem je zvýšená spavost během dne. Tato se zvýrazňuje hlavně při rutinních či monotónních činnostech, a zvyšuje se tak velmi riziko vzniku mikrospánku. Řada lidí ale příznaky podceňuje nebo přehlíží a riskuje tak vážnější problémy v budoucnu. Unavený šofér za volantem je pro ostatní řidiče neřízenou střelou. Stačí pár vteřin spánku a tragédie je na světě. „Přetažení řidiči mohou na sobě sledovat průvodní znaky únavy. Patří k nim ospalost, strnulost těla, pálení v oblasti očí, bolesti hlavy, pocity podrážděnosti. A od toho už je jen krůček k mikrospánku. U zdravého řidiče, který je v dobré kondici, je mikrospánek velmi vzácný. Nejvíce řidiči chybují právě tím, že ignorují příznaky únavy a vyčerpání,“ dodává MUDr. Josef Tenora. 

Většina lidí problémy se spánkem podceňuje, takže příčiny nebývají včas odhaleny a léčeny, přitom mají přímý dopad na zdraví. O podcenění významu spánku svědčí i to, že za posledních sto let se spánek dospělých i dětí zkrátil až o 1,5 hodiny, největší zkrácení nastalo za posledních 40 let. Lidé chodí později spát, snaží se dohnat chybějící spánek o víkendu či o dovolené a k usnutí si často pomáhají prášky nebo alkoholem. To vše kvalitu spánku zhoršuje. Bezbolestné vyšetření spánku je vhodné pro každého, kdo tráví za volantem více času. Zájemci z řad profesionálních řidičů, dopravců a provozovatelů osobní přepravy se mohou na vyšetření ve spánkové laboratoři Nemocnice Prostějov objednávat ve všední dny od 6.00 do 14:30 hodin na čísle 582 315 408.