Nemocnice AGEL Prostějov

AGEL Sport Clinic zajišťoval zdravotní služby olomouckého půlmaratonu

5. 8. 2015

Zdravotníci poskytli lékařskou péči 30 běžcům. Většinou šlo o lehké obtíže, které se daly vyřešit na místě.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Gabriela Holíková

AGEL Sport Clinic již podruhé zajišťoval zdravotní služby při „Matonni půlmaratonu Olomouc“, který se uskutečnil koncem června. Na jednom z nejlépe obsazených půlmaratonů světa a jednom z nejoblíbenějších běžeckých závodů v České republice AGEL Sport Clinic společně se záchrannou službou a střední zdravotnickou školou v Olomouci poskytoval kompletní zdravotní služby všem vrcholovým i rekreačním běžcům. „Ošetřili jsme celkem 30 běžců. Většinou šlo o lehké obtíže, které se daly vyřešit na místě. Nejčastěji to byly puchýře, křeče, slabost z nedostatku hořčíku, odřeniny, namožená kolena nebo vymknuté kotníky. Pouze u jednoho běžce jsme museli kvůli kolapsu a celkové slabosti volat rychlou záchrannou pomoc,“ říká Mgr. Radim Šlachta, Ph.D., vedoucí centra sportovní a preventivní medicíny, které mělo lékařskou péči pro účastníky půlmaratonu na starosti.

 AGEL Sport Clinic zajišťoval zdravotní péči díky dvacetičlennému týmu – 5 lékařům a 15 zdravotním sestrám – po celé trati, v cíli i v zázemí pro sportovce. Všichni členové byli jednotně označeni a vybaveni materiálem umožňujícím poskytnout okamžitou potřebnou základní pomoc. Označení všech výrazně jednotně oblečených členů týmu doplňovalo, i v davu z dálky viditelné, označení balónkem s červeným křížem. Spojení mezi zdravotníky bylo zajištěno pomocí mobilních telefonů a navíc byli také ve spojení se záchrannou službou, jejíž zásah mohli v případě potřeby koordinovat. V blízkosti registrace účastníků půlmaratonu pak specialisti z AGEL Sport Clinic zdarma poskytovali zájemcům diagnostické služby umožňující identifikovat případné zdravotní problémy a rizika. Účastníci mohli podstoupit prohlídku sportovním lékařem včetně monitorování krevního tlaku a EKG, jejímž výstupem bylo zhodnocení stavu a případné doporučení dalšího vhodného postupu.

K dispozici byla rovněž podologická počítačová diagnostika umožňující zhodnotit statickou i dynamickou funkci chodidla. „Na EKG jsme vyšetřili okolo 100 zájemců. Zhruba stejný počet využil možnosti vyzkoušet podologické vyšetření. Většina z nich již projevila zájem o komplexnější diagnostiku a služby u nás v centru,“ uvádí Mgr. Radim Šlachta, Ph.D. Na trať šestého ročníku olomouckého půlmaratonu vyběhlo rekordních 5500 atletů a další tři tisíce lidí absolvovaly rodinný běh. Do tempa je, za pro běh ideálního počasí, hnalo mohutné skandování tisíců diváků. Mezi muži zvítězil Keňan Josphat Kiptis v čase 1:00:21, jímž o čtyři sekundy zaostal za loňským rekordem závodu. Keňská hvězda Mary Keitanyová splnila roli hlavní favoritky mezi ženami a vyhrála v novém traťovém rekordu 1:06:38, čímž z dosavadního ženského maxima ubrala přes dvě minuty. Také zástupci skupiny AGEL – společnosti Středomoravská nemocniční – se pravidelně zúčastňují olomouckého půlmaratonu. Letošního půlmaratonu se ze Středomoravské nemocniční zúčastnilo 15 lékařů, sester a dalších pracovníků společnosti. K nejlepším běžcům z našich řad patřili například ekonom Středomoravské nemocniční Ing. Martin Knápek nebo lékař gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov MUDr. Aleš Sobek, kteří půlmaraton uběhli ve fantastických časech – 1:21:21 a 1:26:00.