Nemocnice AGEL Prostějov

Proč je intimní hygiena tolik důležitá, a co všechno vlastně zahrnuje?

22. 4. 2015

Při jednorázovém narušení rovnováhy pH intimních partií může dojít k výtokům či nepříjemným pocitům, opakované výkyvy však mohou způsobit i infekci či mykózu.

Text: Bc. Lucie Drahošová / Foto: Ing. Darina Formánková

Součástí očisty těla každé ženy by měla být také pravidelná intimní hygiena – a to nejen z důvodů kosmetických, ale i zdravotních. Správně prováděná intimní hygiena totiž zajišťuje nejen pocit čistoty, ale udržuje i rovnováhu vaginální flóry, chrání před infekcemi, výtoky či záněty. Několik málo minut hygieny denně vám tedy bez nadsázky může zachránit zdraví.

CO VŠECHNO BY MĚLA OBSAHOVAT INTIMNÍ HYGIENA?
Pokud jde o prostředky pro provádění intimní hygieny, mezi základní pomůcky patří mycí prostředky a ubrousky. K omývání ženských genitálií je nejvhodnější využít speciální intimní sprchový gel, pěnu či mýdlo. Ty lze použít jednoduše při každodenním sprchování či koupeli. V každém případě by mělo jít ale o prostředek přímo určený pro intimní hygienu. Běžné mycí prostředky totiž mohou narušit přirozené prostředí vaginy, osídlené četnými mikroorganismy fungujícími v určité rovnováze díky neustálým fyziologickým a chemickým interakcím, jež zde probíhají. Naopak speciální kosmetika pro intimní hygienu má nižší obsah pH, díky čemuž udržuje tuto přirozenou rovnováhu intimních partií. Nevhodné pro intimní partie jsou také veškeré parfemované či dezodorační prostředky. Pokud žena eviduje určité intimní problémy nebo nemá možnost dodržování kvalitní intimní hygieny (stanuje, koupe se v přírodních nádržích), je vhodné intimní očistu posílit využíváním jednorázových vlhčených ubrousků. Na toaletě v práci, ve škole, v restauraci, ale i v lese stačí použít intimní vlhčený ubrousek, který obnovuje přirozenou fyziologickou rovnováhu intimních partií a navíc dodává pocit svěžesti a jemnosti. Ubrousky lze zakoupit jednotlivě balené, což je ideální na cesty, nebo ve větším balení po desítkách kusů. Dalším krokem v intimní hygieně pak mohou být také vaginální čípky a tobolky, které napomáhají obnovovat přirozené prostředí intimních partií jak preventivně, tak i již v období, kdy se projevují některé z vaginálních obtíží. Upravují a vyvažují prostředí vaginální mikroflóry a tím posilují její imunitu, zklidňují pokožku, odstraňují výtoky a omezují poševní zánětlivé stavy. Veškerá výše uvedená intimní kosmetika ovšem nikdy nesmí zcela likvidovat bakterie v intimní oblasti, pouze zajišťuje běžné fungování prospěšných bakterií, které pak ničí ty nežádoucí.

POŠEVNÍ VÝPLACHY
V minulosti bývaly běžnou součástí intimní hygieny žen také poševní výplachy prováděné bylinnými či chemickými nálevy. Tyto praktiky jsou ale ze zdravotního hlediska naopak významně škodlivé, neboť zvyšují pravděpodobnost výskytu vaginální infekce – narušují totiž přirozené bakteriální osídlení pochvy (zejména laktobacily) a usnadňují tak množení kvasinek nebo bakterií. Výplachy také často vedou k nepříjemným pocitům suchosti v pochvě, které mohou značně znepříjemňovat pohlavní styk. K vnitřní očistě pochvy lze ale namísto laicky vyráběných výplachů bez potíží využít speciální vaginální roztok, který zachovává normální poševní flóru a má antimikrobiální a protizánětlivý účinek. V lékárnách jsou k dostání přípravky ve formě granulátu na přípravu vaginálního roztoku se speciálním aplikátorem, který si také lze zakoupit v lékárně, nebo ve formě již hotového vaginálního roztoku připraveného k okamžitému použití. „Vaginální roztok zajišťuje již po několika hodinách po jeho použití obnovu zánětem narušeného přirozeného poševního prostředí, eliminuje nežádoucí bakterie, kvasinky a zajišťuje optimální pH pochvy,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Bláhová z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov.

KDY JE INTIMNÍ HYGIENA NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?
Intimní hygiena by měla být prováděna pečlivě a pravidelně v průběhu celého roku. Přesto nejrizikovějším obdobím jsou především letní měsíce, během kterých se intimní partie častěji nacházejí v teple a vlivem koupání také ve vlhku. Takovéto prostředí je pak doslova rájem pro infekce, vyrážky, případně i vážnější choroby. Stejně tak je potřeba intimní hygieně věnovat zvýšenou pozornost v období menstruace, šestinedělí, po operacích a samozřejmě v momentě, kdy se objeví jakékoliv obtíže.

JAKÝMI INTIMNÍMI KOMPLIKACEMI MOHOU BÝT ŽENY OHROŽENY?
Při vnitřním či vnějším narušení rovnováhy pH intimních partií může v první fázi dojít k potížím typu výtoků nebo nepříjemných pocitů v této oblasti. Pokud je však přirozené pH (které je v intimní oblasti do hodnoty 4,5) opakovaně narušováno například nespeciální kosmetikou se zásaditým pH, může snadno dojít i k napadení bakteriemi a rozličným infekcím či mykózám. „Infekce se projeví výtokem, který není obvyklý – změní se jeho barva, nebo zápach. Zároveň se objevuje nepříjemné pálení, svě-dění či řezání v oblasti zevního genitálu,“ popisuje příznaky MUDr. Kateřina Bláhová s tím, že zánět v oblasti pochvy může také zapříčinit nepříjemné vnímání pohlavního aktu. Právě tyto potíže pak nejčastěji ženu přivádějí do ordinace gynekologa, což je zcela na místě. Léčba je totiž v tomto případě vysoce žádoucí, neboť neléčená infekce může postihnout i močové cesty.

INTIMNÍ HYGIENA MUŽŮ
Ačkoliv pěstování intimní hygieny je zásadnější pro ženské pohlaví, které je z anatomických důvodů k různým intimním obtížím náchylnější, ani muži by intimní hygiena neměla být opomíjena. I pro ně platí, že vhodné jsou speciální přípravky pro intimní hygienu, tedy kosmetika s nižším obsahem pH. Nedostatečná či špatně prováděná (například v důsledku nevhodné kosmetiky) intimní hygiena u mužů může způsobit zarudnutí, svědění, případně i výtok, podobně jako u žen.

PŘEHNANÁ HYGIENA NENÍ VHODNÁ
Stejně jako v jiných oblastech týkajících se fungování lidského těla, ani v intimní hygieně není vhodné nic přehánět. I při použití vhodných prostředků je možné přehnanou péčí narušit přirozené prostředí intimních partií a způsobit si podobné potíže, jako při péči nedostatečné. „Optimální mírou hygieny je použití speciálního mýdla určeného na intimní partie při očistě celého těla a použití již zmiňovaných vlhčených ubrousků během dne. Poševní výplachy by měly být využívány pouze ojediněle, a vždy pouze pomocí speciálního roztoku přímo určeného pro tyto účely,“ radí na závěr MUDr. Bláhová.