Nemocnice AGEL Prostějov

Epidemie eboly Česku nehrozí

25. 3. 2015

Ebola je virové onemocnění, které patří mezi nejnebezpečnější a nejnakažlivější na světě. Úmrtnost může podle závažnosti dosáhnout až 90 procent.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Pacient v biovaku, kolem desítky hasičů a zdravotníků v protichemických oblecích. Takový pohled se naskytl před několika týdny návštěvníkům a pacientům nejprve Nemocnice Šternberk. Na traumatologii nemocnice ve Šternberku dorazil pacient z Nigérie a lékařům si stěžoval na horečku, průjem a zvracení. Lékaři situaci vyhodnotili kvůli podezření na ebolu jako rizikovou, a tak následovaly téměř manévry. Do nemocnice ihned dorazili hasiči, policisté i epidemiologové, kteří činnost všech složek záchranného systému koordinovali. Ještě v noci provedli hasiči desinfekci ordinace oddělení traumatologie a dekontaminaci vytyčené zóny mimo areál nemocnice. Nezbytností při tom byly chemické obleky a dýchací technika. Podezření na tuto smrtelnou nemoc se naštěstí nepotvrdilo. „Po laboratorních výsledcích, důsledném vyhodnocení všech okolností tohoto případu a ve spolupráci s pracovníky Krajské hygienické stanice v Olomouci bylo riziko infekce ebolou u tohoto pacienta vyloučeno,“ uvedl po několika dnech lékařský ředitel nemocnice MUDr. Jiří Ševčík s tím, že potenciální riziko přenosu jakékoli infekce bylo díky rychlému postupu hygieniků a lékařů minimalizováno. Zdravotní stav cizince byl poté stabilní a nejevil klinické známky žádného vážného infekčního onemocnění. Muž byl poté k vyloučení jiného infekčního onemocnění a k observaci stavu převezen na infekční oddělení prostějovské nemocnice, kde zůstal několik dnů pod dohledem lékařů a poté byl propuštěn do domácího léčení.

CO JE EBOLA?
Virem eboly, způsobujícím krvácivou horečku, se podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) do konce roku 2014 nakazilo v západní Africe více než 18 tisíc lidí, z nichž asi 6 500 nemoci podlehlo. Celý svět je proto ve střehu. „Ebola je virové onemocnění, které patří mezi nejnebezpečnější a nejnakažlivější na světě. Úmrtnost může podle závažnosti dosáhnout až 90 procent. Původ viru není zcela známý, rezervoárem jsou snad netopýři, v nichž se virus množí,“ říká primář infekčního oddělení prostějovské nemocnice MUDr. Zdeněk Prokeš s tím, že ebola se šíří přímo z člověka na člověka a na rozdíl od mnoha dalších tropických nemocí, jako je spavá nemoc či malárie, nepotřebuje zvířecího mezihostitele. Šíření viru napomáhají nízké hygienické standardy místního obyvatelstva a žalostná úroveň místního zdravotního systému.

„Virus eboly se přenáší tělními tekutinami, tedy močí, výkaly, semenem, krví, zvratky a slinami. I proto velkou část obětí tvoří zdravotnický personál,“ doplnil. Poprvé byla epidemie eboly zaznamenána v roce 1976 ve vesnici Yambuku v Zaire (dnes Demokratická republika Kongo) ležící poblíž řeky Ebola, takže podle této řeky dostala nemoc jméno. Odborníci ale upozorňují, že tato nemoc mohla existovat už dříve, například u izolovaných skupin obyvatelstva. První příznaky eboly jsou neurčité a v počáteční fázi se dá nemoc snadno zaměnit například s chřipkou. Mezi symptomy krvácivé horečky patří vysoká teplota nad 38,6 stupně Celsia, bolesti hlavy a svalů a celková slabost. „Později přichází zvracení krve, krvácení z nosu, očí, úst a konečníku a na kůži se objevují také první krevní výrony. Smrt způsobuje masivní vnitřní krvácení, přičemž lidem začínají selhávat orgány, nejdříve játra a ledviny. Příznaky se mohou objevit v rozmezí dvou až 21 dnů od nakažení,“ varuje primář a dodává: „Ebola je dosud neléčitelná nemoc, u pacientů byly zkoušeny různé antivirové přípravky a séra se střídavými účinky. Ve vývoji jsou i vakciny k preventivnímu použití“.

EPIDEMIE ZAČALA PŘEDLONI
Epidemie ebolou začala v roce 2013, přičemž jako první nakažené bylo potvrzeno dvouleté batole ve vesnici Meliandou nedaleko guinejského města Guéckédou u hranic se Sierrou Leone a Libérií. Po třech dnech od prvotních příznaků zemřelo. Za pár dní zemřela jeho matka, tříletá sestra a další příbuzní. Až vesnická léčitelka se dostala do nemocnice, tam ale nemoci podlehla, stejně jako všichni, kdo ji ještě ve vesnici ošetřovali. Jejího pohřbu se zúčastnily desítky lidí, kteří pak nemoc rozšířili dále. Mezi nejpostiženější země patří Guinea, Sierra Leone, Libérie. Protože řada lidí cestuje z těchto afrických zemí do jiných světadílů, tak se ebola dostala na jiné kontinenty, například do Ameriky, Evropy. 

„Riziko pro evropské státy je ovšem nízké. Největším rizikem pro přenos je nedodržování hygienických pravidel, zejména bariérového ošetřovacího režimu ve zdravotnických zařízeních, neboť k přenosu dochází přímým kontaktem s tělesnými tekutinami nakažených. Z tohoto důvodu v České republice riziko případné epidemie nehrozí. Hygienická a protiepidemická opatření uplatňovaná u nás jsou dostatečná,“ upozorňuje MUDr. Zdeněk Prokeš s tím, že není vyloučeno, že ebola dorazí i do Česka. Lékaři v Česku vyšetřovali už několik pacientů s podezřením na ebolu, ani v jednom případě ale tato nebezpečná infekce nebyla potvrzena. V Česku je pro léčbu pacientů vyčleněna část infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce v Praze, kde je zdravotnický personál pravidelně školen v ošetřování nemocných s vysoce nebezpečnými nákazami. Dalším zařízením je pak speciální vojenská nemocnice v Těchoníně v Orlických horách.