Nemocnice AGEL Prostějov

AGEL Sport Clinic a HC Oceláři Třinec začali spolupracovat

26. 1. 2015

Juniorští hokejoví reprezentanti třineckých Ocelářů začali využívat komplexních služeb AGEL Sport Clinic.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Marián Ježowicz

AGEL Sport Clinic a přední český hokejový klub Oceláři Třinec se domluvili na dlouhodobé spolupráci. V prostějovském centru sportovní a preventivní medicíny AGEL Sport Clinic budou mladí třinečtí hráči absolvovat komplexní sportovní a zátěžovou diagnostiku. V říjnu již v Prostějově proběhla tato vyšetření u dvou výrazných talentů - juniorských reprezentantů Lukáše Jaška a Lukáše Doudery. Další třinecké naděje budou absolvovat tyto testy v nejbližších měsících. „Jsme velmi rádi, že můžeme spolupracovat s tak špičkovým pracovištěm, které nám poskytne komplexní informace o zdravotním stavu našich mladých hráčů,“ říká generální manažer HC Oceláři Třinec Mgr. Pavel Marek s tím, že spolupráce byla zahájená i díky lékařce hokejového klubu MUDr. Ingrid Ondruchové, která je primářkou v Nemocnici Podlesí. Tato nemocnice stejně jako AGEL Sport Clinic patří do skupiny zdravotnických zařízení AGELu. Lukáš Jašek a Lukáš Doudera v centru absolvovali nejen „klasický“ zátěžový test a preventivní vyšetření kardiologem, ale také řadu dalších specializovaných vyšetření a testů. Patřila mezi ně analýza dynamiky a síly na dynamografické plošině, vyšetření pro stanovení predikce výšky vzrůstu, kompletní biochemická analýza spolu s genetickou analýzou sportovních dispozic a také variabilita srdeční frekvence, která umožňuje stanovit „trénovatelnost“ sportovce a jeho schopnost regenerace. Pomocí bioimpedanční analýzy bylo hodnoceno složení těla a důležitou součástí byl rovněž kinesiologický rozbor fyzioterapeutem. „Naší snahou je, abychom sportovním klubům poskytli nejen komplexní informace o stavu a kondici hráčů, ale abychom zároveň díky velmi široké diagnostice pomohli při vyhledávání talentů, zefektivnění tréninkového procesu respektive při optimalizaci sportovní přípravy celého týmu,“ říká vedoucí centra Mgr. Radim Šlachta, Ph.D. 

Výsledný protokol, který obdrželo vedení HC Oceláři, obsahoval hodnoty 35 parametrů, popisujících složení těla, silově-vytrvalostní a silově-dynamické charakteristiky, predikci vzrůstu, trénovatelnost a genetické dispozice. Samostatně bylo provedeno hodnocení echokardiografie a fyzioterapeutický rozbor. „Takový rozsah vyšetření už velmi dobře popisuje slabé a silné stránky výkonnostních předpokladů daného sportovce. Z výsledku dokážeme poměrně přesně stanovit, nakolik se jedná o skutečný sportovní talent, popřípadě v čem spočívají jeho možné slabiny, na které je potřeba se v další práci zvlášť pečlivě zaměřit,“ uvádí Radim Šlachta s tím, že po interpretaci výsledků prvních dvou mladých hráčů se vedení třineckého klubu rozhodlo pro dlouhodobější spolupráci, zahrnující testování jak jednotlivých hráčů, tak i mládežnických týmů Ocelářů. V rámci prostějovské nemocnice bylo centrum sportovní a preventivní medicíny otevřeno v září 2013. Od té doby patří mezi nejlépe vybavená a nejmodernější centra v zemi. Jeho otevření přivítali i přední sportovci – vítěz Davis Cupu Tomáš Berdych, wimbledonská vítězka Petra Kvitová nebo fotbalový internacionál a vítěz Ligy mistrů Marek Jankulovski, kteří podobně profesionální služby postrádali. Moderní pracoviště ovšem své služby poskytuje nejen sportovcům vrcholovým a výkonnostním, ale i rekreačním hobby sportovcům, sportující mládeži a dětem. 

„Centrum bylo od počátku budováno s cílem poskytovat v oblasti sportovní medicíny skutečně komplexní služby. Vycházíme z toho, že s rostoucím počtem racionálně zvolených, sledovaných a analyzovaných parametrů informační hodnota diagnostiky pro zkvalitnění tréninkového procesu násobně vzrůstá. Je nám zároveň jasné, že požadavkům klientů musí odpovídat i naše nabídka. Prostě musíme vyhovět špičkovému profesionálovi i rodičům, kteří se přijdou poradit o sportovních možnostech svého dítěte,“ uvádí vedoucí centra Šlachta. Vedoucí centra zároveň varuje před zjednodušujícími postupy, které se poslední dobou například v oblasti předpovědi vrozených dispozic sportovců objevují. Vycházejí totiž mnohdy z analýzy jediného genu a z něj se snaží dělat závěry. Takový postup je jistě levnější, ale vypovídací hodnota je prakticky nulová. Existují dokonce nabídky vyšetření „po internetu“, které už se seriózní interpretací výsledků nemají společného nic. „V našem centru využíváme širokého zázemí zdravotnické skupiny AGEL a jsme proto schopni analyzovat kontext až pěti genů, předurčujících sportovní dispozice. Přesto ale tuto metodu nabízíme pouze jako doplněk celkového komplexního sportovně-zátěžového vyšetření. Bez něj bychom si „netroufli“ předložit výsledky, které by bylo možné považovat za dostatečně průkazné a smysluplně využitelné,“ uzavírá vedoucí centra Šlachta.