Nemocnice AGEL Prostějov

Psí návštěvy léčí také na neurologickém oddělení Nemocnice Prostějov

28. 3. 2014

Vypadají a chovají se úplně jinak než běžní terapeuti. Ale jsou bezprostřední a pacientům dávají bez rozpaků najevo svou lásku.

Text: Mgr. Radka Baková / Foto: archiv nemocnice

Za pacienty neurologického oddělení Nemocnice Prostějov začali docházet dva shetlandští ovčáci. Psí návštěvy obecně přispívají ke zlepšení zdravotního stavu pacientů. Bylo dokázáno, že při canisterapii dochází k odbourávání stresu, snižování napětí, k poklesu krevního tlaku a posílení imunity. Školená canisterapeutka Lucie Krpálková, DiS., dochází za pacienty na neurologické oddělení jednou za 14 dní vždy na hodinu a půl. „Už jen svou přítomností dokáží naši shetlandští ovčáci - pes Goldy a fena Ebigail - vyvolat dobrou náladu tam, kde je jí nedostatek. Canisterapie dále motivuje pacienty k pravidelnému pohybu. Zlepšuje se také jejich hmatová stimulace,“ uvádí canisterapeutka Lucie Krpálková, DiS., s tím, že terapie má pozitivní vliv na rozvíjení hrubé a jemné motoriky, umožňuje rozvíjení orientace v prostoru a čase, sociálního cítění, podporuje komunikaci a taktéž má velmi pozitivní dopad na celkovou psychiku pacientů a odvádí pozornost k příjemnějším věcem.

Cílem zavedení canisterapie na neurologické oddělení bylo využít další dostupnou metodu pro celkové zlepšení zdravotního stavu pacientů, např. po mozkové mrtvici nebo s onemocněními pohybového aparátu. „Pejsci při canisterapii postupně navštíví všechny pacienty, kteří o jejich přítomnost projevili zájem. Někdo se s pejsky rád pomazlí, protože mu připomenou jeho vlastního mazlíčka, jiní pacienti se rádi podívají na kousky, které psi umí. Většina pacientů i ošetřující personál se na canisterapii vždy nesmírně těší,“ prozradila vrchní sestra neurologického oddělení Božena Böhmová.

Psi vycvičeni pro canisterapii musí projít náročnou zkouškou povahových testů. Jejich předností musí být trpělivost, poslušnost a přítulnost. I canisterapeuti musí projít náročnou přípravou, aby se z nich stali profesionálové. Lucie Krpálková nyní studuje v Olomouci na Univerzitě Palackého speciální pedagogiku obor canisterapeutický výcvik, který se podařil Občanskému sdružení AuraCanis, u kterého terapeutka působí, ve spolupráci s Univerzitou Palackého po náročné přípravě loňský rok spustit. Z toho vyplývá, že canisterapie je nedílnou součástí léčebného procesu převážně neurologických a gerontologických pacientů. Díky sponzorskému daru senátorky Boženy Sekaninové budou Goldy a Ebigail „léčit“ pacienty neurologie po celý letošní rok.