Nemocnice AGEL Prostějov

Nový speciální přístroj v prostějovské nemocnici odstraní šedý zákal

17. 9. 2013

Zhruba dvacetiminutový zákrok moderním fakoemulzifikačním přístrojem může lidi těchto problémů zbavit.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Dvoumilimetrový řez v oku stačí k tomu, aby se lidé trpící šedým zákalem zbavili této obávané a nebezpečné oční choroby. Šedý zákal, odborně zvaný katarakta, znamená sníženou průhlednost normálně čiré oční čočky. Pacienti si nejčastěji stěžují na zamlžené vidění, zhoršené vidění na slunci a při řízení auta. Někdy trpí i zdvojeným viděním a defekty barevného vidění. Lidem s šedým zákalem nyní ještě více pomůže oční oddělení prostějovské nemocnice, které se může pochlubit moderním fakoemulzifikačním přístrojem. Špičkový přístroj pro operaci šedého zákalu za více jak milion korun umožňuje zkrácení operačního výkonu, zvýšení bezpečnosti a rychlejší zrakovou rehabilitaci. Tento typ přístroje je vůbec prvním v Olomouckém kraji a nahradil starší typ obdobného přístroje.

Zhruba dvacetiminutový zákrok může lidi těchto problémů zbavit,“ říká primář očního oddělení MUDr. Petr Frgál s tím, že k odstranění čočky postižené šedým zákalem využívají lékaři technologie, která spočívá v konstrukci takzvaného fakoemulzifikačního hrotu. Díky němu klesá riziko poškození nitroočních tkání. „To se v konečném důsledku odrazí v nekomplikovaném hojení, rychlé obnově vidění a rekonvalescenci oka po zákroku,“ doplnil. Při zákroku vstupuje operatér do oka dvěma drobnými řezy dlouhými 1,8 až 2,6 milimetru. Po otevření předního pouzdra čočky je použit ultrazvuk k jejímu rozbití. Tento proces se nazývá fakoemulzifikace. Rozdrcená čočka je následně odsáta. Na její místo se do původního pouzdra implantuje nová umělá čočka. V závěru operace je oko přelepeno sterilním obvazem, který na oku zůstává do následujícího rána.

V současné době neexistují žádné léky, kapky či speciální brýle, které by mohly vzniklý zákal odstranit a vidění zlepšit. Jedinou možností obnovy vidění je operace, při níž se z oka odstraní zkalená čočka a nahradí čočkou umělou. „Obvykle se operuje nejprve jedno oko a po dvou až čtyřech týdnech druhé. Vidění pacientů je výborné zpravidla již druhý den po operaci, které hradí zdravotní pojišťovny,“ uvádí primář s tím, že operace šedého zákalu se dělají ambulantně, zcela výjimečně se provádí v celkové anestézii. Riziko onemocnění stoupá s věkem, častěji trpí šedým zákalem obézní lidé, kuřáci nebo s různými chorobami jako například s cukrovkou. Onemocnění může souviset i s dlouhodobým užíváním některých léků. Nejčastější je stařecký šedý zákal, mezi pacienty jsou ale i mladí lidé. U nich většinou vzniká šedý zákal jako komplikace jiných očních nebo i celkových onemocnění. Šedým zákalem mohou být postiženy i děti, u nich jde o vrozené onemocnění, pokud matka v těhotenství prodělala například zarděnky. 

Odstranění šedého zákalu je v současnosti nejčastějším zákrokem v oční chirurgii. Ročně se v Česku uskuteční přes 70 tisíc těchto operací, přičemž před 20 lety jich bylo jen asi 11 tisíc. „Naše oční oddělení ošetří ročně 13000 pacientů z celého okresu Prostějov a okolí. Každý rok provedeme 650 až 750 operací pacientů se šedým zákalem,“ dodává primář Petr Frgál.