Nemocnice AGEL Prostějov

Prostějovská nemocnice otevřela svůj babybox

14. 6. 2013

Schránka na odložené děti přišla na 300 tisíc korun, NADACE AGEL přispěla 20 000 korunami.

Text: Ing. Hana Szotkowská / Foto: Ing. Tomáš Želazko

Koncem dubna uvedla Nemocnice Prostějov do provozu 56. babybox v České republice. Schránka pro odložené děti byla zprovozněna po čtrnácti dnech zkušebního testování, které bylo odstartováno instalací a napojením na monitorovací zařízení. Nový babybox slouží především jako pojistka pro to, aby se odloženým dětem dostalo včas potřebné zdravotní péče. „Jde o třetí babybox v nemocnicích skupiny AGEL v Olomouckém kraji. Babybox už má také Nemocnice Přerov a Šumperská nemocnice, kde byly odloženy už tři děti, i proto jsme se pro babybox v Nemocnici Prostějov rozhodli,“ řekl lékařský ředitel Středomoravské nemocniční MUDr. Jiří Ševčík.

V prostějovském okrese schránka slouží především jako pojistka pro to, aby se odloženým dětem dostalo včas potřebné zdravotní péče. Schránka je opatřena návodem na použití v češtině, ruštině a angličtině. Obsluha je velmi snadná. Babybox se nachází na rohu plicního oddělení nemocnice, takže ženy nemusí procházet celým vnitřním areálem a je jim zaručena anonymita. Schránka na odložené děti přišla celkem na 300 tisíc korun a pořídit se mohla hlavně díky příspěvkům dárců. „Nebýt šlechetného daru Nadace Naše dítě Zuzanky Baudyšové, nebyl by babybox v Prostějově. Děkuju, Zuzanko! Samozřejmě, přispěli i místní – TK PLUS, NADACE AGEL, SEMO Smržice a další. Děkuju všem místním dárcům!“ uvedl během slavnostního otevření zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Schránky na odložené děti fungují pomocí čidel, která ihned vyrozumí zdravotníky na jednotce intenzivní péče dětského oddělení, že se dvířka otevřela. Na příjmu se rozezní zvuková a světelná signalizace, takže zdravotníci okamžitě vyrážejí pro miminko. Vnitřek babyboxu navíc snímá videokamera, umístěná ale tak, že člověka který do schránky dítě vloží, nezabírá a on tedy stále zůstává v anonymitě. Policisté po lidech, kteří dítě do schránky bezpečí odložili, již nepátrají. Dítě totiž není ohroženo na zdraví ani na životě, takže se nejedná o trestný čin.

„Babyboxy nové generace montujeme už rok. Jsou antikorové, dvoukřídlá dvířka se otvírají samočinně po stisknutí jediného zeleně podsvíceného tlačítka a po zatížení speciální vaničky na dně klimatizované bedýnky se aktivací váhového senzoru zcela automaticky zavřou. Dvířka jsou proti kolizi s rukama dárce nebo s tělíčkem děťátka opatřena infrazávorou. Současně jde kabelem signalizace do místnosti stálé služby,“ doplnil Ludvík Hess.