Nemocnice AGEL Přerov

Látkové panenky pomáhají dětským pacientům přerovské nemocnice

31. 7. 2018

Hadrová panenka Kiwanis slouží také jako komunikační prostředek mezi lékařem a dětským pacientem.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Barbora Olejníková

Celkem 100 látkových panenek dostali malí pacienti dětského oddělení přerovské nemocnice. Panenky, které dětem udělají radost a pomohou při vyšetření, převzali zástupci nemocnice od Kiwanis klubu Prostějov. Krásné panenky vyrobilo šest seniorek z přerovského Domova důchodců Kabelíková, které Kiwanis klubu pomáhají s jejich výrobou. Panenky dostaly děti do deseti let s cílem zmírnění jejich strachu z neznámého prostředí. „Panenky udělaly ohromnou radost nejen dětem, ale taky lékařům a sestrám, kteří se o dětské pacienty starají. Je úžasné, že mezi námi stále existují lidé, kteří myslí na děti v době jejich nemoci,“ říká MUDr. Jiří Ševčík, místopředseda představenstva Středomoravské nemocniční, pod kterou přerovská nemocnice spadá. 

Hadrová panenka Kiwanis slouží také jako komunikační prostředek mezi lékařem a dětským pacientem. „Na látkové hračce lékař dítěti vysvětlí, jaké vyšetření ho čeká, případně se od něj dozví, kde a co ho bolí,“ vysvětlil MUDr. Ševčík s tím, že dětští pacienti panenkám z bílé látky barevnými fixami vdechnou život a dají jim jméno. „Z hraček se tak stávají kamarádky, které dětem pomáhají překonat stres a bolesti. Panenku si po hospitalizaci odnášejí s sebou domů,“ doplnil. Pozitivní vliv panenek na nemocné děti potvrdil i primář dětského oddělení MUDr. Jaroslav Bouchal.

„Panenky si děti s radostí vezmou, domalují dle svých představ a poté si je berou domů. U mnoha dětí napomáhají ke snížení stresového zážitku z prováděných vyšetření, což personálu usnadňuje komunikaci s malými pacienty,“ uvedl primář s tím, že Kiwanis panenky používala přerovská nemocnice již v minulých letech. Kiwanis je humanitární organizace, která vznikla v roce 1914 v USA. Zaměřuje se na pomoc dětem a v devadesáti zemích světa má asi 9000 klubů. „Kiwanis – panenka“ je stěžejním projektem neziskové organizace. Asi čtyřiceticentimetrová panenka je vyrobená z ekologicky nezávadné stříže, která se běžně využívá na výrobu povlečení.