Nemocnice AGEL Přerov

Urologové Nemocnice Přerov odstraňují močové kameny šetrněji pomocí nového laseru

8. 6. 2018

Ročně na urologickém oddělení podstoupí miniinvazivní operaci pomocí laserového přístroje zhruba 100 pacientů.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Barbora Olejníková

Moderní přístroj pomáhající k odstranění močových kamenů z močovodu a ledvin získalo urologické oddělení Nemocnice Přerov. Nový laserový lithotriptor umožní efektivněji a cíleněji drtit kameny v močových cestách a tím výrazně zefektivnit léčbu, stejně tak jako zkrátit dobu zákroku a je maximálně šetrný k organismu pacienta. Nový přístroj, který nahradil starší typ, přišel na více než jeden milión korun. Moderní laserový lithotriptor, což by se do češtiny dalo volně přeložit jako „drtič kamene“, patří v Evropě k nejmodernějším přístrojům k odstranění močových kamenů. 

„Zakoupením tohoto přístroje byla na našem oddělení významně modernizována endoskopická léčba urolitiázy – tedy kamenů v močových cestách,“ vysvětluje primář urologického oddělení nemocnice MUDr. Zdeněk Jadrníček s tím, že ročně na jeho oddělení podstoupí tuto miniinvazivní operaci zhruba 100 pacientů. Výhodou přístroje je možnost jeho nastavení na různý výkon – energií pulzu a frekvence, takže lékaři jsou schopni desintegrovat i ty nejtvrdší konkrementy. „Laserový lithotriptor umožňuje rozbít kámen v močovém měchýři, močovodu a v kombinaci s použitím flexibilního nástroje tzv. ureterorenoskopu i v samotné ledvině, pokud anatomické poměry jsou příznivé pro dosažení konkrementu flexibilním nástrojem,“ doplnil primář. Onemocnění močových cest a tvorby ledvinových kamenů doprovází lidstvo po celou dobu jeho vývoje. Vyskytuje se převážně u lidí v produktivním věku 20 až 45 let a zůstává, i přes dosažené pokroky v medicíně, závažným zdravotním problémem. Jeho nebezpečí spočívá především v potenciálním ohrožení ledvin a ve vysoké míře pravděpodobnosti jeho opakování. Může vyústit například až ve vysoce bolestivou ledvinovou koliku.

Nárůst výskytu kamenů je podle odborníků přímo úměrný nárůstu výskytu vysokého krevního tlaku, obezity, cukrovky, neuváženého používání řady léků a nezdravě vysokého příjmu potravin. Močové kameny patří k civilizačním nemocem se stoupajícím výskytem v populaci. „Léčba kamenů v ledvinách, močovodu a močovém měchýři zaznamenala v posledních desetiletích významné změny směrem od otevřených operací k minimálně invazivním výkonům. Důvodem je neustálý pokrok v medicíně, umožňující vývoj zařízení pro minimálně invazivní přístup při řešení kamenů v močovodech, ledvinách a močovém měchýři,“ dodává primář Jadrníček.