Nemocnice AGEL Přerov

O plastickou operaci očních víček je v přerovské nemocnici velký zájem

26. 10. 2015

Na očním oddělení Nemocnice Přerov plastickou operaci očních víček podstoupí zhruba 15 pacientů měsíčně, z nichž asi pětinu tvoří muži.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv Nemocnice Přerov

Již čtyři roky nabízí oční oddělení přerovské nemocnice plastickou operaci očních víček (blefaroplastiku), která patří celosvětově mezi nejčastější a nejoblíbenější plastické operace. Lidí, kteří mají o miniinvazivní zákrok zájem, rapidně přibývá. Ze známých osobností operaci víček podstoupily z hereček například Jane Fondová či Zdena Studenková, zpěvačka Věra Špinarová, Zlata Adamovská nebo moderátorka Štěpánka Duchková. Zájem o zákrok již není ale jen ryze ženskou záležitostí, operaci podstupuje i čím dál více mužů. A to nejen z estetických důvodů. Ze známých mužů tento zákrok podstoupili například zpěvák Michal David, odborník přes etiketu Ladislav Špaček nebo také bývalý prezident Václav Klaus. „Na našem očním oddělení plastickou operaci očních víček podstoupí zhruba 15 pacientů měsíčně, z nichž asi pětinu tvoří muži. Nejčastějším klientem je žena od čtyřiceti let výše. Měli jsme ale i dámu sedmadvacetiletou nebo sedmdesátiletou,“ říká primářka očního oddělení Nemocnice Přerov MUDr. Monika Daňková s tím, že horní věková hranice u zákroku není omezená. „Operaci preferují především aktivní sebevědomé ženy, ale narůstající počet klientů z řad mužů je odrazem trendu západních vyspělých zemí,“ doplnila primářka. 

Nejčastěji se operace provádí u lidí starších 40 let, ale je možné ji podstoupit i dříve, vždy záleží na vrozených dispozicích a zdravotním stavu pacienta. Na očích se podepisuje nejen věk a genetika, ale také například povolání, každodenní stres a únava. U člověka, který se většinu pracovního dne dívá do monitoru počítače nebo hodně pracuje venku na sluníčku či jinak oči namáhá, dochází k rychlejšímu poklesu kůže. Současně tento pokles ovlivňuje i typ kůže, životospráva, alergie či další onemocnění. Na kůži horních víček postupně ztrátou elasticity, vlivem působení pohybu, mimiky a zemské gravitace začne docházet k vytváření kožních převisů, které v některých případech můžou přepadávat až přes okraj víčka a tím výrazně omezují naše zorné pole. Tyto převisy nám navíc přidávají na věku a kromě toho tlačí na oči a zatěžují víčka, což se projevuje jejich únavou, slzením a pálením, které časem může přerůst až třeba v intenzivní bolest hlavy. Problémem dolních víček jsou naopak takzvané “pytle pod očima“, kvůli kterým tvář vypadá unaveně. Tyto váčky mají nezřídka genetický podklad, ale přispívá k nim i přemíra práce, nedostatek spánku. S postupujícím věkem jsou však viditelné i nezávisle na těchto vlivech. Co je způsobuje? Na dolním víčku se vytvářejí takzvané tukové prolapsy. Jde o to, že tukový obal, ve kterém je oko uloženo ochabuje a dochází k jeho vyklenutí neboli prolapsu a pod očima se vytvoří nevzhledné „pytle“. 

„Operace očních víček přitom představuje jeden z nejúčinnějších způsobů, jak omladit a rozjasnit obličej. Ovšem ve většině případů je rozhodující především jeho zdravotní přínos,“ vysvětluje primářka Daňková s tím, že v případě problémů s víčky doporučuje nečekat a provést plastiku očních víček co nejdříve. Výsledky jsou pak výrazně lepší a s trvalejším efektem. „Častěji se operují horní víčka, avšak nezřídka pacienti žádají o operaci víček obou, dolních i horních. U operací dolních víček jde především o estetickou stránku, u operace horních víček k benefitům řadíme taktéž zlepšení periferního vidění, pozitivně se ovlivní i tzv. oční dyskomfort,“ uvádí primářka Monika Daňková. Před zákrokem je podle ní vždy nutná konzultace s očním lékařem a předoperační vyšetření hodnotící celkový zdravotní stav pacienta.Zákrok zabere jen několik desítek minut. Lékaři přerovské nemocnice ho provádí v lokálním umrtvení, bez nutnosti hospitalizace. Lékař odstraní nadbytečnou kůži z víček a současně dle potřeby redukuje tukové váčky. Řez na horním víčku se vede v místě přirozené rýhy – ohybu, aby zhojená jizva pak v záhybu kůže nebyla patrná. U dolních víček se řez vede těsně pod řasami, kde se případně jemná jizva dobře schová. Proces rekonvalescence je individuální. 

Lékaři doporučují aspoň několik dní po operaci odpočívat, velmi důležité je i chlazení operovaných víček jako prevence možných podlitin a otoků, které odezní většinou nejpozději do dvou týdnů. Ranky se šijí atraumatickým stehem, který se odstraňuje šestý až sedmý den od operace. Po vytažení stehů je již možno ranky promazávat mastným obličejovým krémem nebo čistou lékařskou vazelínou. Je třeba si dát pouze pozor na sluníčko, kůže víček je v následujících pooperačních týdnech citlivá na UV záření. Lékaři proto doporučují klientům nosit sluneční brýle, aby nedošlo ke zbytečné pigmentaci jizvičky. Celkový výsledek operace je viditelný zhruba po 3 až 4 týdnech od zákroku. Plastická operace víček není hrazená zdravotními pojišťovnami. V přerovské nemocnici za ni pacienti zaplatí pět tisíc korun za obě horní víčka. Za obě dolní víčka pak zaplatí celkem 5 600 korun.