Nemocnice AGEL Přerov

Zánět močových cest je třeba léčit hned

28. 4. 2015

Neléčený zánět močových cest může vyústit v bolestivý a nebezpečný zánět ledvin.

Text: Bc. Lucie Drahošová / Foto: Ing. Darina Formánková

Se zánětem močových cest se alespoň jednou za život setká téměř každá žena a také značná část mužů. Zánět způsobuje nejčastěji bakterie tělu vlastní, Escherichia coli, která se ovšem na nesprávném místě přemnoží. Běžně se Escherichia coli vyskytuje v trávicím traktu, konkrétně v tlustém střevu, kde zabraňuje přemnožení bakterií pro tělo škodlivých. Mimo trávicí trakt však tato prospěšná bakterie dovede napáchat velké škody, například způsobit zmíněný zánět močových cest. U žen je přitom riziko výskytu zánětu močových cest mnohonásobně vyšší, a to s ohledem na anatomii ženského těla. I přes dodržování správné intimní hygieny a dostatek tekutin (což jsou hlavní pilíře prevence zánětu močových cest) může u žen poměrně snadno dojít k přenosu bakterie z konečníku přes hráz až do močových cest. Na rozdíl od mužů mají totiž ženy výrazně kratší močovou trubici umístěnou v těsné blízkosti konečníku, což usnadňuje bakterii průchod do močových cest a močového měchýře. Odtud ji může v počátku odstranit pravidelné močení a dostatečný přísun tekutin. Pokud se však již rozmnoží, dovede pořádně potrápit. 

Příčin vzniku zánětu přitom může být i více. „Infekci většinou předchází pouhé prochladnutí, ale může vzniknout i jako důsledek jiných onemocnění močového systému nebo v rámci snížené obranyschopnosti organismu, zejména u diabetiků. Další variantou je pak například i nevhodné sexuální chování, zejména nedodržování hygieny při sexu,“ vysvětluje MUDr. Michaela Šafářová z urologického oddělení Nemocnice Přerov. Nejčastější infekcí močových cest je zánět močového měchýře, který se projevuje pálením a řezáním při močení, bolestmi v podbřišku a celkovou únavou. Pokud se přidají i teploty a bolesti v bedrech, je pak zánět již rozšířen až do horních močových cest, tedy do ledvin. „V tomto případě se jedná již o závažnější infekci, která vyžaduje delší a náročnější léčbu a rozhodně patří do rukou odborníka,“ varuje MUDr. Michaela Šafářová s tím, že řada pacientek se snaží zánět močových cest řešit pomocí volně prodejných léků, které jsou však určeny spíše pro prevenci návratu infekce po již prodělaném zánětu.

U pokročilejších zánětů a zánětů ledvin již významný efekt nemají a pacienti tak mohou svůj stav dále zhoršovat. Příkladem je i případ třiadvacetileté Terezy Hořínkové, která se se zánětem močových cest setkala před nedávnem poprvé. Při močení nejprve pociťovala mírné pálení a zároveň se jí chtělo na toaletu častěji než obvykle. Obtížím ale nepřikládala velkou váhu, neboť zároveň pociťovala únavu a slabost, kterou přisuzovala pravděpodobně viróze. Po pár dnech se přidala i teplota, kterou ale mladá žena stále nespojovala s obtížemi močových cest, jež řešila bylinkovým čajem. Když si nakonec všimla i krve v moči a zchvátily ji bolesti podbřišku i beder, konečně se dostavila k lékaři. Ten jí na základě výsledků vyšetření moči okamžitě nasadil antibiotika a pacientka po řadě protrpěných dní téměř okamžitě pocítila úlevu. Naštěstí v tomto případě nepřibyly žádné další komplikace, jako například obstrukce močových cest, což je blokáda odtoku moči z ledviny, nejčastěji způsobená močovým kamenem. V takovém případě by součástí léčby byla i drenáž močových cest. „V léčbě infekcí močových cest jsou nejdůležitější antibiotika a režimová opatření – pobyt v teple, dostatek tekutin, klid na lůžku.

Při volbě antibiotik pak musíme dát pozor na alergické reakce a vzít v úvahu další okolnosti, například těhotenství. V těhotenství jsou vhodná pouze některá antibiotika, ale léčba je nutná. Pokud se jedná o mladého pacienta ve stabilizovaném stavu, pak může léčba probíhat ambulantně. Jen u velmi schvácených či rizikových pacientů nebo při závažné infekci je nutná hospitalizace,“ vysvětluje MUDr. Michaela Šafářová a dodává, že velmi důležitá je při léčbě zánětu močových cest také včasná návštěva lékaře, kterou může každý pacient předejít vážnějším komplikacím a prodloužené léčbě. Zatímco obtíže spojené s běžným zánětem močových cest lze pomocí vhodné léčby zastavit během pěti dnů, léčba zánětu ledviny je otázkou tří i více týdnů, přičemž pociťované obtíže jsou výrazně nepříjemnější. Zároveň každý, kdo již jednou zánět močových cest prodělal, by měl dbát na prevenci, tedy dostatečný přísun tekutin, neoddalování močení, správnou intimní hygienu a vyvarování se nevhodným sexuálním praktikám.

Základem je osušení genitálu po vymočení směrem ke konečníku zpředu dozadu, u žen pravidelná výměna tamponů či vložek, pravidelné praní ručníků a osušek, nošení bavlněného spodního prádla, pravidelný přísun tekutin i neoddalování močení. Vhodné jsou i sušené brusinky nebo preparáty na bázi brusinek, ale pouze jako prevence návratu zánětu, při probíhající akutní infekci jsou již neúčinné. Zánět močových cest totiž s oblibou postihuje ženy opakovaně, a to často i několikrát do roka, čemuž se dá zabránit právě dodržováním výše zmíněných režimových opatření.