Nemocnice AGEL Přerov

Bonding po porodu mohou rodiče využít již také v Nemocnici Přerov

31. 10. 2014

Bonding podporuje budování základních emočních vazeb mezi matkou a dítětem tím, že se novorozenec ihned po porodu svěří do péče maminky a jejího doprovodu.

Text: Mgr. Radka Miloševská / Foto: archiv nemocnice

Maminky 21. století stále častěji sledují nejrůznější trendy, které pak také vyžadují ve své porodnici. Jednou z posledních novinek je tzv. bonding, který začala poskytovat také porodnice Nemocnice Přerov. Novinku si nyní užívá každý sedmý novorozenec. Bonding znamená při doslovném překladu z angličtiny lepení, v češtině bychom spíše použili ekvivalenty jako sepjetí či připoutání. Bonding podporuje budování základních emočních vazeb mezi matkou a dítětem tím, že se novorozenec ihned po porodu svěří do péče maminky a jejího doprovodu. Každá matka a její dítě si již v těhotenství budují vzájemný vztah, který se plně rozvine bezprostředně po porodu. Úzký kontakt matky a novorozence v raném poporodním období buduje základy emočních vazeb a pomáhá nastartovat tvorbu mateřského mléka. „Plný bonding lze nejlépe realizovat při porodu donošeného miminka s dobrou poporodní adaptací, kdy porod probíhá přirozenou cestou nebo plánovaně císařským řezem při zachované čiré plodové vodě,“ vysvětluje, za jakých podmínek může být bonding uskutečněn, vedoucí lékař novorozeneckého úseku Nemocnice Přerov MUDr. Libor Slováček s tím, že u maminky musí být na porodním boxu vždy přítomen také plnoletý doprovod, který je také náležitě poučen. 

Bonding probíhá při přirozeném porodu tak, že porodník ošetří a podváže miminku pupečník a položí ještě neumyté dítě matce na břicho. Dětská sestra přikryje dítě sterilní jednorázovou rouškou a označí jej identifikačním štítkem. Miminko zůstane mamince na břiše, popřípadě u prsu, aby bylo podpořeno přisátí. „Rodiče jsou informováni o možnosti uložení dítěte do postýlky s monitorem dechu a je jim poskytnuto naprosté soukromí. Dále pak už jen v pravidelných intervalech dětská sestra společně s porodní asistentkou dohlíží, zda je vše v pořádku,“ dodává MUDr. Libor Slováček. Novorozenec je tak po dobu prvních dvou hodin svého života ponechán na porodním sále v péči rodičky a jejího doprovodu. Až poté, pokud si to rodiče nepřejí dříve, sestra dítě zváží, změří a popíše. Rodiče mohou rovněž využít možnosti si své miminko poprvé vykoupat. Každému miminku je následně aplikován vitamín K ve formě kapek a provedeno ošetření očí k prevenci zánětu spojivek. Pokud je to nutné, je dítě po koupeli zahřáto na vyhřívaném lůžku a následně převedeno na plný rooming, tedy do péče maminky. Pokud je rodička schopna po oněch dvou hodinách o miminko plně pečovat, může pokračovat v bondingu na pokoji, a dítě tak zahřát svým tělesným teplem. Pokud mají rodiče o bonding zájem, je vhodné s předstihem kontaktovat vedoucího lékaře novorozeneckého úseku nebo staniční sestru novorozeneckého úseku či oddělení šestinedělí, kteří jsou schopni zodpovědět veškeré otázky týkající se této problematiky.