Nemocnice AGEL Přerov

V letních měsících vzroste počet úrazů o čtvrtinu

4. 8. 2014

Nejvíce úrazů je spojeno se sportem, zejména rekreačním. Hodně zranění má na svědomí také alkohol.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: Mgr. Radka Miloševská

Devítiletá holčička z Přerova se loni těšila na léto, na prázdniny, na kamarády. Ovšem hned druhý prázdninový den spadla z kola tak nešťastně, že téměř polovinu prázdnin strávila v nemocnici. Kvůli tomu, že jela bez přilby, tak počet zranění byl velký: otřes mozku, tříštivá zlomenina ruky a natržená slezina. Ihned po nehodě byla dovezena do přerovské nemocnice, kde se podrobila operaci. Lékaři museli nakonec dívce slezinu odstranit. Po 20 dnech byla dívka propuštěna do domácího léčení. I takové případy se v létě stávají.

Na léto, a zejména to prázdninové, pozor! Právě v tomto období prudce stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu. V létě obecně víc se provozují volnočasové aktivity, od zahradničení po různé sporty. Je tedy více úrazů. Tento stav také zvýrazňují dovolené a prázdniny. Lidé zkrátka dělají rizikovější aktivity a ve větší míře než během roku. Spektrum úrazů o prázdninách je opravdu pestré. K nejčastějším patří tržné rány a odřeniny, podvrtnuté kotníky, pohmožděniny dolních či horních končetin. Často se objevují popáleniny, zlomeniny a otřesy mozku. „Zaznamenáváme ale také poměrně vážné úrazy po pádu z kola nebo na kolečkových bruslích, samozřejmě závažné jsou střety chodců nebo cyklistů s motorovými vozidly,“ říká primář ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Přerov MUDr. Pavel Přikryl, Ph.D., s tím, že lékaři v přerovském zdravotnickém zařízení denně ošetří v průměru 40 úrazů, v letních měsících zhruba o čtvrtinu více. „Jejich nárůst je oproti zimě razantní. Jakmile je jeden den teplejší, především víkend, tak se nezastavíme,“ doplnil primář.

NEJVÍCE ÚRAZŮ SI ZPŮSOBÍ MUŽI
Nejvíc letních úrazů mají podle primáře dospívající a muži ve středním věku. Muži utrží až dvakrát víc zranění než ženy, což odpovídá rizikovějším profesím a sportům, které provozují. „Nejvíce úrazů je spojeno se sportem, zejména rekreačním, a hodně zranění má na svědomí alkohol. V posledních letech se taky objevují úrazy z takzvaných nových sportů, jako třeba po pádu na kolečkových bruslích nebo skoky na trampolíně,“ uvádí primář s tím, že právě léto láká vyzkoušet stále se nově objevující odvážnější oddychové sportovní činnosti, kdy často může dojít k nedbalosti, přecenění osobních možností, ztrátě odhadu a pozornosti. Podle primáře jsou v létě častá zranění díky pádu z kola, při koupání, hazardování motorkářů nebo řidičů vozidel. To ale má mnohem závažnější následky, které často končí poškozením více orgánů, ztrátou ledviny, sleziny, poraněním mozku či míchy. V létě pravidelně přibývá sezónních řezných a tržných poranění, přičemž nechybí ale ani kuriózní úrazy. Například v loňském roce, kdy instruktor předváděl zásady bezpečného zacházení s motorovou pilou pro složky záchranného systému. A to tak neopatrně, že málem přišel o nohu, když mu pila odskočila a přeřízla polovinu stehna nad kolenem. Naštěstí díky včasnému zásahu zdravotníků, po kterém následovala operace přerovských lékařů, je muž bez zdravotních následků.

Pro děti jsou letní prázdniny tím nejlepším obdobím v roce. Pro rodiče však dva měsíce volna, kdy se musí o své děti starat sami, představují nemalý problém. Nejen díky volnu, ale také díky pěknému počasí, tráví děti více času venku. Spolu s tím bohužel roste i počet dětských úrazů. Riziko úrazu se o prázdninách zvyšuje i tím, že se děti mnohem častěji pohybují v neznámém prostředí. „Dětský organismus je jiný než dospělý. Při stejném úrazu vznikají v závislosti na věku různé následky. Větší vlna úrazů dětí bývá samozřejmě na začátku prázdnin, pak se stav stabilizuje. Dost frekventované jsou drobnější úrazy jako rány, odřeniny, naraženiny. Ze zlomenin asi zlomeniny horní končetiny z různých pádů, jízdy na kole a podobně,“ vysvětluje MUDr. Pavel Přikryl.

PREVENCE LETNÍCH ÚRAZŮ
Zvýšené riziko úrazů v době prázdnin nelze samozřejmě eliminovat úplně, zaměřit bychom se ale měli na prevenci. Při sportech lze použít jednoduché pomůcky, jako přilby nebo chrániče kolen a loktů, při vodních sportech pak u horších plavců například tzv. „rukávky“ nebo nafukovací kruhy. K úrazu samozřejmě může dojít i při použití přilby či dalších ochranných pomůcek, ale ta zranění nebývají tak vážná. V posledních letech se naštěstí používání ochranných pomůcek při sportech mezi lidmi stále více rozšiřuje.

„Každý člověk by měl vědět, co je nebezpečné a jak se k tomu chovat. U dětí je to trochu problém, protože není možné je „uvázat doma“ ve snaze je chránit. Naopak je vhodné je podporovat v pohybu. Jednak získávají větší obratnost a tím jsou poněkud chráněny před úrazy, jednak také při pohybových aktivitách řízených dospělými spíš pochopí, co je nebezpečné a co ne. Na druhou stranu jako rodič chápu, že děti opravdu asi nejdou vždycky uhlídat. Absolutní bezpečí prostě neexistuje,“ uzavírá primář Přikryl.


SEDM ZÁKLADNÍCH PRAVIDEL PREVENCE NEJČASTĚJŠÍCH LETNÍCH ÚRAZŮ:
• na kole, bruslích a motocyklech používejte vždy ochranné pomůcky jako přilbu, chrániče apod.
• neskákejte do vody, kterou neznáte
• délku běžeckých, turistických a cyklistických tras volte přiměřeně svým schopnostem (často za vznikem úrazu stojí únava)
• v lese či po horách nechoďte v delších úsecích se skloněnou hlavou nebo blízko za sebou
• věnujte pozornost technickému stavu svého kola (sjetý vzorek, povolená brzdová lanka atd.), bruslí (sjetá kolečka či brzdička) či motocyklu a koneckonců jakémukoliv dopravnímu prostředku
• buďte obezřetní při kontaktu s cizím psem, případně jinými zvířaty
• vyvarujte se konzumace alkoholických nápojů během rekreačních aktivit (kolo, brusle, koupání atd.)