Nemocnice AGEL Přerov

Pacientům slouží zrekonstruovaný pavilon operačních oborů

24. 1. 2014

Nemocnice si ke svému 100. výročí založení nemohla přát lepší dárek než kompletně zrekonstruovaný pavilon operačních oborů.

Text: Ing. Hana Szotkowská / Foto: Mgr. Radka Baková

Nově zrekonstruovaný pavilon operačních oborů slavnostně otevřela loni v prosinci v den oslav svého jubilea Nemocnice Přerov. Sto let existence nemocnice jakoby korespondovalo s náklady na její rekonstrukci: stavební práce na pavilonu chirurgických oborů si totiž vyžádaly rovných 100 milionů korun. Převážná část nákladů byla hrazena Regionálním operačním programem Střední Morava a Olomouckým krajem, devět milionů korun na vybavení poskytla společnost Středomoravská nemocniční z vlastních zdrojů. Symbolického přestřižení pásky se ujal generální ředitel společnosti AGEL MUDr. Filip Horák, MBA, ředitel Středomoravské nemocniční Ing. Tomáš Uvízl, hejtman Olomouckého kraje Ing. Jiří Rozbořil spolu s náměstkem pro zdravotnictví MUDr. Michaelem Fischerem a nechyběl ani primátor města Přerova Ing. Jiří Lajtoch. „Jsem rád, že kompletní přestavba pavilonu, podpořená Olomouckým krajem, umožní poskytovat takovou péči o pacienty, která odpovídá nárokům, standardům i požadavkům medicíny 21. století,“ uvedl při slavnostním otevření hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Přerovská nemocnice je součástí skupiny AGEL od léta 2007. „Mnoho představitelů kraje bylo z počátku k pronájmu skeptických. Pevně věřím, že se nám, nejen otevřením tohoto pavilonu, podařilo dokázat, že medicínu umíme dělat na špičkové úrovni. Především však doufám, že tuto investici ocení naši pacienti,“ doplnil generální ředitel společnosti AGEL MUDr. Filip Horák, MBA.

S modernizací lůžkové části začala nemocnice na počátku listopadu 2012, celková přestavba pavilonu tak nakonec trvala více než rok. Nemocnice postupně zrekonstruovala všech pět pater, na kterých se oddělení urologie, traumatologie, ortopedie a chirurgie změnila k nepoznání. „Snažili jsme se při rekonstrukci uplatnit poznatky a trendy moderní nemocniční architektury, která se snaží vidět uspořádání interiérů, použité materiály, barvy i světelný režim očima pacientů. Při rekonstrukci jsme logicky byli limitováni konstrukčními parametry budovy, ale i tak si myslím, že se jedná o velmi zdařilé dílo,“ konstatoval ředitel Středomoravské nemocniční Ing. Tomáš Uvízl. Rekonstrukci pavilonu operačních oborů zahájila přerovská nemocnice částečně už v roce 2011, kdy provedla kompletní přestavbu přízemního ambulantního traktu, včetně vstupní haly s recepcí, které pak byly slavnostně otevřeny na jaře roku 2012. Zrekonstruovány byly ambulance urologie, ortopedie a ORL, včetně čekáren a sociálního zázemí. Opravou vyšších pater s lůžkovými odděleními v letošním roce pak byla celková rekonstrukce dokončena.

V rámci rekonstrukce lůžkové části pavilonu operačních oborů došlo k zcela novému prostorovému uspořádání, díky kterému má každý pokoj své sociální zázemí, které je přizpůsobeno také pro imobilní pacienty. Na každém podlaží je navíc pro případné návštěvy bezbariérové WC. „Všechny pokoje jsou vybaveny klimatizací, novým nábytkem a polohovatelnými lůžky. Zvýšený komfort čeká na pacienty také v podobě internetového připojení a televize,“ doplnil hlavní správce Středomoravské nemocniční Ing. Gottwald. Nové dispoziční uspořádání umožnilo také rozšířit počet nadstandardních pokojů, o které je mezi pacienty stále větší zájem. Celkem 14 nových nadstandardních pokojů nabídne pacientům kromě soukromí také samostatné sociální zázemí a čtyři pokoje apartmánového typu mají dokonce svou kuchyňku a rehabilitační místnost. Zrekonstruované pracoviště ocení jistě také zaměstnanci nemocnice. Kompletní rekonstrukcí prošly totiž také vyšetřovny a pracovny lékařů i sester.

Vzhledem k tomu, že poptávka po zdravotních výkonech, prováděných v tomto pavilonu je trvale vysoká, nebylo možné provoz jednotlivých oddělení zastavit. „Mé poděkování patří v neposlední řadě zaměstnancům i pacientům přerovské nemocnice za trpělivost, s jakou po celý rok snášeli mnohdy intenzívní stavební provoz a s tím související hluk a prašnost. V těchto náročných podmínkách se postupně rodila moderní a krásná oddělení, jejichž příjemné prostředí bude podporovat úroveň péče o pacienty a poskytovat lepší zázemí pro personál,“ uzavřel ředitel Tomáš Uvízl.