Nemocnice AGEL Přerov

Příchod menopauzy nemusí být negativní událostí

26. 11. 2013

V povědomí žen, stejně jako i v médiích, bývá toto období nejčastěji spojováno s negativními emocemi.

Text: Bc. Lucie Drahošová / Foto:Mgr. Radka Baková

Menopauza, přechod, klimakterium. Je jedno, který termín použijete, všechny označují určitý zlom v životě ženy, kdy již přestává být potenciální matkou. Hladina hormonů estrogenu a progesteronu v těle klesá, menstruace ustává, a přirozené početí již přestává být možné. V povědomí žen, stejně jako i v médiích, bývá toto období nejčastěji spojováno s negativními emocemi. V mnohých ohledech ale může být menopauza osvobozující a není důvod se jí předem výrazněji obávat. Pro mnohé možná dokonce naopak. Menopauza se obvykle týká žen ve věku okolo padesáti let, může přijít ale i mnohem dříve či později. Příznaky blížící se menopauzy přitom řada žen cítí již několik měsíců předem, kdy je trápí podrážděnost, nespavost, zpožďující se či nepravidelná menstruace. Toto předstádium se nazývá klimakterium. Některé ženy je ale nemusí prožívat vůbec.

Pozitivum číslo 1: Konec menstruace

Jedním z nesmírných kladů menopauzy je ztráta menstruace. Zejména tedy v případě, že již žena neplánuje být znovu matkou – což ve věku okolo padesátky, kdy menopauza přichází, bývá poměrně obvyklé. Žádné bolesti břicha, žádné nepříjemné krvácení, žádná nervozita kvůli krvavým skvrnám nebo nejistota v plavkách u bazénu, konec omezování se v aktivitách, konec odkládání bílých kalhot. A také konec omezování se v sexu během „ženských dnů“. Žádné takové dny totiž již nepřicházejí, takže je jedno, v jakém termínu pojedete na dovolenou k moři, do termálních lázní, nebo na horolezeckou výpravu. Menstruace vás již neomezuje.

Pozitivum číslo 2: Žádný PMS

S menstruací úzce souvisí také premenstruační syndrom (PMS) spojovaný se změnami nálad v důsledku hormonálních výkyvů. Zahrnuje však celý komplex fyzických, psychologických a emocionálních symptomů, které znepříjemňují některé aspekty života. S koncem menstruace ale mizí i PMS, což e další pozitivum menopauzy.

Pozitivum číslo 3: Konec rizika otěhotnění

Menopauza souvisí s útlumem funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se tak menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti. Právě otěhotnění se přitom vysoké množství žen snaží i celé roky vyhýbat pomocí antikoncepce, ať už hormonální, ve formě tabletek, nebo například v podobě nitroděložního tělíska, případně i různými dalšími alternativními metodami. Menopauza odbourává pocit strachu z otěhotnění a zjednodušuje život tím, že již není potřeba jakákoliv ochrana před těhotenstvím. Psychicky je následně řada žen mnohem vyrovnanějších a klidnějších. „Stoprocentní bezstarostnosti, pokud jde o nechtěné těhotenství, by ale každá žena měla začít užívat až po roce od poslední menstruace. Pokud je interval kratší, nemusí být spolehlivost stoprocentní,“ upozorňuje MUDr. Jarmila Repovská, primářka porodnicko-gynekologického oddělení Nemocnice Přerov. 

Pozitivum číslo 4: Sbohem, migrény

Řada žen trpí v souvislosti s menstruací silnými migrénami, které je omezují v běžném životě. S koncem menstruace přitom končí i migrény, což je výrazně osvobozující.

Pozitivum číslo 5: Zmenšení děložních myomů

Děložní myomy jsou nezhoubné nádory, které vyrůstají z děložní svaloviny. Trápí zhruba čtyřicet procent žen ve věku 40 až 50 let, přičemž se nejedná o nijak příjemnou záležitost. Mezi krvácivé projevy myomů patří všechny typy poruch menstruační cyklu, mezi bolestivé příznaky pak chronická bolest v pánvi či bolest při pohlavním styku. Po menopauze se ale myomy obvykle spontánně zmenšují (podléhají involuci) a většinou již nevyžadují léčbu.

Pozitivum číslo 6: Nová energie do života

Jednou z pozitivních okolností souvisejících s menopauzou je příchod nové duševní i fyzické energie, která umožňuje svěží a aktivní přístup k životu, například i u žen, které dříve významně aktivní nebyly. Souvisí to i s faktem, že v období menopauzy má již většina žen dospělé děti, které nevyžadují péči, a proto mají tyto ženy více času samy pro sebe. Pokud navíc pominou nepříjemné komplikace provázející menstruaci, nic nebrání novému aktivnímu startu do života, a třeba i více sebevědomému přístupu.  „Díky odbourání obav z nechtěného těhotenství, osvobození od několikadenního krvácení, premenstruačního syndromu i nepříjemných migrén, řada žen v souvislosti s menopauzou dostává nový pocit jistoty a znovuobjevuje své vysoké sebevědomí,“ říká MUDr. Repovská. 

Ženy v menopauze již nejsou omezovány menstruačním cyklem, a mohou se naplno věnovat svým zájmům, třeba i nově objeveným, stejně jako i sobě sama. Pro nejednu ženu je přitom menopauza novou příležitostí pro změnu vizáže, image, zájmů či životního přístupu. Již dávno není menopauza spojována se stářím, a naopak se v souvislosti s prodlužováním průměrné délky života stává jakýmsi fenoménem středního věku.

Příchod menopauzy proto nemusí být ze strany žen vnímán pouze negativně. S menopauzou se sice mohou pojit různé negativní doprovodné projevy, jako jsou návaly horka, kolísání tlaku, bolesti hlavy či únava, mnohé ženy ale tyto projevy pociťují i při menstruaci, proto nelze jednoznačně hovořit o zhoršení. Navíc tyto projevy lze dnes úspěšně zmírňovat jednak přírodními přípravky, ale také pomocí hormonální substituční terapie, která při kontinuálním užívání zajistí přísun chybějících hormonů do těla ženy a zmírní obtíže, aniž by však opět nastartovala nežádoucí menstruaci. Zvýšené riziko určitých dalších onemocnění, jako je osteoporóza, ateroskleróza, zvýšená hladina cholesterolu, urogenitální změny nebo i ty psychické, je pak možné částečně vyvážit zlepšením životosprávy a zdravým životním stylem. 

„Všechny nepříjemné projevy menopauzy jsou individuální mírou i délkou trvání, je ale možné je společně s lékařem řešit. Dnes, hlavně pod vlivem zdravotní osvěty a médií, většina žen už nemá obavy, či zábrany mluvit o obtížích spojených s menopauzou, zejména gynekologického charakteru. Ke gynekologovi je přivádí snaha o zlepšení kvality života, nebo obava z jeho zhoršení. Vyřešení jednoho problému pak často nastartuje řadu pozitivních momentů v životě ženy. Do ambulance se pak vrací pacientka, která nemá pocit nemoci a je nadále, dle svých představ, aktivní v osobním i společenském životě,“ uzavírá MUDr. Jarmila Repovská.