Nemocnice AGEL Přerov

Bradavice trápí spoustu lidí

23. 9. 2013

Běžně se vyskytují v lidské populaci a postihují nejvíce děti a mládež.

Text a foto: Ing. Tomáš Želazko

Devítiletému chlapci z Přerovska se na chodidlech vytvořily malé kulaté výrůstky. Jejich povrch připomínal květák. Chlapec dlouho nikomu nic neřekl a snažil se je sám seškrabávat. Na tyto výrůstky ovšem přišla při koupání jeho matka. Zavedla chlapce ke kožní lékařce, která je označila za bradavice. Tímto kožním onemocněním se nakazí alespoň jedenkrát za život každý desátý člověk naší populace.

Bradavice jsou nejčastější kožní virové projevy. Jsou to nepříjemné, obtěžující a neestetické výrůstky na kůži. Nejčastěji je nacházíme na ploskách nohou, prstech rukou, kolem nehtových plotének, pod nehty a vzácněji na obličeji. Nejsou ovšem výraznější hrozbou pro naše zdraví. „Bradavice jsou nezhoubné, virové infekční kožní léze, které způsobuje lidský papilomavirus (HPV). Jmenovitě se jedná o typy viru číslo 1, 2, 4 a 7. Běžně se vyskytují v lidské populaci a postihují nejvíce děti a mládež. Bradavice jsou nejčastější u osob se sníženou imunitou, HIV pozitivních pacientů a pacientů po transplantacích,“ říká lékařka kožní ambulance Nemocnice Přerov MUDr. Jana Zímová s tím, že bradavice jsou tuhé a vyvýšené hrbolky s drsným povrchem, které mohou být různého tvaru a velikosti.

Lidské papilomaviry (HPV viry – human papilomaviruses) patří mezi viry, které napadají buňky lidské kůže a sliznic. Bylo identifikováno více než 130 typů tohoto viru, který je dosti odolný a stabilní vůči působení zevního prostředí. Může vyvolat infekci i za několik měsíců po nákaze. Lidé se jím infikují ve veřejných prostorách, na bazénech, koupalištích, saunách nebo wellness studiích, tedy tam, kde je příznivé a vlhké mikroklima pro přežití viru. Proto se doporučuje nechodit v těchto zařízeních naboso a nelehat si nahým tělem na dlaždice. Jako prevence je vhodné v těchto zařízeních používat gumové podložky, nosit obuv na bazén a do sauny. „Pokud člověk bradavici sám má, neměl by až do vyléčení navštěvovat veřejná koupaliště, aby dále virus neroznášel,“ varuje MUDr. Jana Zímová.

PŘÍBĚH MLADÉ DÍVKY
Mladá dívka z Olomoucka začala mít již na základní škole potíže s bradavicemi. Chodila pravidelně plavat. Ve 13 letech byla často nemocná, přičemž běžné virózy nedoléčila. Když se trochu zotavila, opět se začala naplno věnovat svému koníčku. Oslabený organismus tak nebyl dostatečně připravený na plný fyzický výkon. Po určité době se jí na nohou začaly tvořit malé´a drsné hrbolky. Nevěnovala jim pozornost a za několik týdnů z hrbolků vyrostly škaredé, bolestivé a rozpraskané bradavice. Kvůli obavám z vypalování nebo chirurgického odstranění bradavic se dívka tajně léčila sama. Vyzkoušela snad všechny „babské“ rady a návody od potírání bradavic různými roztoky, vystříhávání nůžkami nebo propichování jehlou. Výsledkem dívčina snažení bylo, že bradavice naopak přibývaly a tvořily se jí i na prstech rukou. Po neodborném ošetření dívce zůstaly na některých místech nevzhledné menší jizvy.

Jelikož byla zoufalá, požádala rodiče o pomoc. Matka ji nakonec odvedla k odbornému ošetření na kožní ambulanci. Léčba trvala téměř půl roku. Dívka potírala některé bradavice speciálními roztoky, ale nevyhnula se ani vypálení bradavic tekutým dusíkem. Mladé dívce se nyní bradavice občas vracejí. Po svých zkušenostech ale ví, že samoléčba ji tohoto onemocnění úplně nezbaví. Raději vyhledá zkušeného dermatologa a nechá si poradit, jak správně postupovat v léčbě. Kdyby se v minulosti tolik nebála, mohla si ušetřit několik týdnů strávených v ordinaci kožního lékaře.

LÉČBA BRADAVIC
Bradavice jsou virové, benigní, infekční epiteliomy. Přenášejí se z člověka na člověka a rozšiřují se také autoinokulací (samozanesením) při škrábání na jiná místa těla. Jsou jednotlivé, mnohočetné nebo seskupené. Bradavice, které vyvolává HPV virus typ 4, vytvářejí mozaikové léze. Přibližně 20 procent z nich odezní samovolně bez nutnosti jakékoliv léčby. V těžších případech je nutné odborné ošetření. Pokud se vyskytují na ploskách nohou, jsou silně bolestivé při delším stání. Větší bradavice mohou u postiženého jedince výrazně omezit společenské aktivity, například u sportu. Volba způsobu léčby dermatologem závisí na velikosti bradavic, lokalizaci a rozsahu postižení. „Pokud má nemocný podezření nebo se u něj vyskytnou virové bradavice, měl by navštívit dermatologa. Bradavice na ploskách nohou napodobují svým vzhledem kuří oka nebo mozoly. Ve vzácnějších případech mohou simulovat třeba seborrhoické verruky (tzv. stařecké bradavice) nebo spinaliom – maligní rakovinu kůže,“ uvádí lékařka.

Již dávno neplatí, že jedinou možnou léčbou bradavic je jejich chirurgické odstranění. V dnešní době existuje několik metod, jak se bradavic zbavit. Volba závisí na zdravotním stavu pacienta, rozsahu a lokalizaci bradavic a jejich typu. „Bradavice často recidivují. Jejich terapie je pro pacienta zdlouhavá. Cílem léčby virových bradavic zůstává jejich efektivní a šetrné odstranění,“ sdělila MUDr. Jana Zímová. Nejrozšířenější léčebnou metodou užívanou v dermatologické praxi je kryodestrukce tekutým dusíkem. Ke zhojení po ošetření dochází v rozmezí 14 dnů. Jizvy se při tom netvoří nebo vzniknou jen minimálně. Nevýhodou je určitá bolestivost zákroku. U menších bradaviček postačí jedno až dvě ošetření. U bradavic na ploskách nohou, tedy tam, kde je silná rohová vrstva se musí ošetření opakovat v týdenních intervalech po dobu jednoho měsíce až několika měsíců.

Mezi další odborné léčebné metody patří abraze ostrou lžičkou, aplikace keratolytických mastí (látky změkčující rohovou vrstvu kůže) nebo náplastí s 20 až 30procentní kyselinou salicylovou či topicky (lokálně) aplikovaná cytostatika. Tato léčba patří do rukou dermatologa. U velmi malých dětí se osvědčila sugesce a užívání homeopatik, poté bradavice zmizí spontánně. Moderním trendem se v dnešní době stává odstraňování bradavic laserem. To je někdy i posledním východiskem terapie. Užití laseru je z estetických důvodů vhodné k zásahům v oblasti obličeje, krku a dekoltu nebo pro bradavice kolem a pod nehtovými ploténkami. Nedoporučuje se pro ošetření bradavic na plosce nohy, protože jizvení narušuje chůzi. Při zákroku většinou není nutné použít znecitlivění. V případě přání nemocného se před výkonem lokálně nanese znecitlivující krém nebo se aplikuje injekce s anestetikem. Ani při tomto druhu ošetření se nevyhneme jeho opakování.

Chirurgické řešení se volí jen v případech rozsáhlejšího výskytu bradavic. Provádí se v lokální infiltrační anestézii, kde odstraňujeme bradavici i s bezpečnostním lemem zdravé tkáně, který zabrání jejímu další rozšíření. Tato terapie se kombinuje i s dalšími léčebnými metodami jako je kryodestrukce nebo aplikace keratolytických mastí. „V poslední době se k terapii virových bradavic zkouší a používají tzv. imunostimulační léky (například imiquimod), které modifikují imunitní odpověď, působí protivirově a protinádorově v důsledku indukce interferonu alfa a dalších cytokinů. Jsou určeny, schváleny a pojišťovnou hrazeny, k terapii genitálních bradavic, aktinických keratóz a povrchového bazocelulárního karcinomu. Tyto léky vykazují vysoké procento účinnosti. Nejsou ale dosud schváleny a hrazeny pro léčbu klasických virových bradavic na rukou a nohou. Zde se jedná o užití off-label,“ vysvětluje lékařka.

JAK SI POMOCI SÁM?

Nákaza bradavicemi souvisí se sníženou obranyschopností. Prevencí i léčbou zároveň je stabilizovat imunitní systém organismu. Doporučuje se úprava jídelníčku a pravidelné stravování. Lidé by měli konzumovat více ovoce a listové zeleniny, ořechy a ryby. K posílení imunity se osvědčily homeopatika, echinaceové kapky, zinek, selen, vitamín C, E a beta-karoten. V přírodní medicíně se k léčbě bradavic využívá česnek, cibule, citrón, vlaštovičník a tee tree olej. Cibule a vlaštovičník jsou dobrá přírodní keratolytika, kterými se bradavice potírají. Česnek obsahuje silné antibiotikum a antivirotikum Alicin. Česnek nakrájený na plátky se tři dny luhuje v octu. Pravidelně na noc se na postižené místo přikládají vyluhované plátky česneku, místo se přelepí náplastí nebo obváže obinadlem. Ocet je kyselina, která kůži změkčuje. Česnek zase oslabuje HPV virus.

„Samoléčba má omezené možnosti. Pokud trpíte bradavicemi, poraďte se o dostupných léčebných prostředích na našem trhu se svým lékárníkem. Jestliže si nejste jisti, jedná-li se o bradavici, vyhledejte odbornou dermatologickou pomoc,“ uzavírá lékařka.